لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۲۹

نتانیاهو دوشنبه با اوباما درباره ایران به گفت‌وگو می‌نشیند


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه وارد واشینگتن شد تا دوشنبه با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، درباره روند صلح خاورمیانه و برنامه هسته‌ای ایران به گفت‌وگو بنشیند.

باراک اوباما از زمان پا گذاشتن به کاخ سفید چند بار تأکید کرده است که راهکار «دو ملت، دو دولت» با هدف استقلال کشور فلسطین در جوار اسرائیل اساس تلاش دولت او در قبال صلح خاورمیانه است، اما بنیامین نتانیاهو تاکنون صریحا از پذیرش این طرح سخنی نگفته است.

با این حال اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل و هم‌پیمان دولت نتانیاهو، روز شنبه به تلویزیون اسرائیل گفت که نتانیاهو سیاستمداری عملگراست و سابقه او در دهه گذشته نیز که نخست وزیر بود نشان می‌دهد می‌تواند برای صلح واقع‌گرا باشد، و «سرانجام راهکار دوملت، دو دولت را می‌پذیرد و در سه سال می‌توان به صلح رسید».

آقای نتانیاهو نیز پیش از دیدار با اوباما دوشنبه گذشته در شرم‌الشیخ مصر با حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، و نیز در اردن با ملک عبدالله دوم دیدار کرد و به آنها «اطمینان خاطر» داد که «صلح با فلسطینی‌ها را به پیش خواهد برد».

چند روز پس از حضور بنیامین نتانیاهو در کاخ سفید، محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطینی، و حسنی مبارک نیز در واشینگتن دیدارهایی جداگانه با اوباما خواهند داشت.

«اولویت نتانیاهو: معضل هسته‌ای ایران»

اما آن طور که رسانه‌های اسرائیل می‌گویند هدف اصلی نتانیاهو از مذاکراتش با اوباما بررسی دیدگاه رئیس جمهوری آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران از نزدیک است.

رئیس سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه در گزارشی به کنست گفت که ایران ماه‌هاست از«آستانه فنی» تلاش‌های هسته‌ای عبور کرده است.

به گفته روزنامه جروزالم پست در روز یک‌شنبه، آمریکا از نتانیاهو می‌خواهد که «از تندی سخنان خود در مورد برنامه‌های اتمی ایران بکاهد».

بنیامین نتانیاهو دو هفته پیش در آئین گرامی‌داشت قربانیان هولوکاست در اورشلیم گفت: «هرگز نخواهیم گذاشت انکارکنندگان هولوکاست مرتکب هولوکاست دیگری شوند.»

آقای نتانیاهو روز پنج‌شنبه نیز به پاپ بندیکت گفت: «ایران یک خطر، در حد وقوع یک هولوکاست دیگر برای اسرائیل است»، و از پاپ خواست که در کناراسرائیل بایستد.

رسانه‌های اسرائیلی هفته گذشته نوشتند ارتش اسرائیل با «قرض گرفتن شماری میگ ۲۹» از «کشوری دوست» بار دیگر حمله به سایت‌های اتمی ایران را تمرین کرده است.
در همین زمینه رسانه‌های اسرائیل نیز هفته گذشته نوشتند که لئون پانتا، رئیس سی.آی.ای، در دیداری محرمانه از اسرائیل، برنامه‌های احتمالی نتانیاهو در قبال سایت‌های هسته‌ای ایران را مورد بررسی قرار داده است. روزنامه هاآرتص نوشت در همان زمان نوشت که پانتا حامل این پیام برای نتانیاهو بود که «مبادا اسرائیل با حمله نظامی به ایران اوباما را غافل‌گیر کند».

این گزارش‌ها از سوی هیچ یک از دولت‌های آمریکا یا اسرائیل تایید یا رد نشد.

رسانه‌های اسرائیلی هفته گذشته همچنین نوشتند که ارتش اسرائیل با «قرض گرفتن شماری میگ ۲۹» از «کشوری دوست» بار دیگر حمله به سایت‌های اتمی ایران را تمرین کرده است.

دانی ایالون، معاون جدید وزیر خارجه اسرائیل، روز شنبه در پاسخ به سوالی در مورد درستی یا نادرستی این گزارشها گفت: «تصور هر اقدام اسرائیل در قبال ایران بدون هماهنگی با آمریکا غیرممکن است، زیرا حمله کافی نیست، حمایت بین‌المللی پس از حمله مهم‌تر است.»

محمد البرادعی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز روز شنبه به مجله «اشپیگل» گفت چنین حمله‌ای «جنون» است و منطقه را به گلوله آتش بدل خواهد کرد.

ایران همواره تلاش برای ساخت سلاح اتمی را قاطعانه رد کرده و هدف برنامه هسته‌ای خود را صلح‌آمیز و تولید برق اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG