لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۵۱

حمله اسرائیل به غزه: پنج فلسطینی کشته شدند


سرباز اسرائیلی در گشت نگهبانی در مرز غزه و اسرائیل. (عکس از AFP)

روز شنبه در پی حمله هوايی ارتش اسرائيل به شمال نوار غزه در «خان يونس» پنج عضو سازمان حماس کشته شدند.


ارتش اسرائيل می گويد که اين حمله را در پاسخ به پرتاب راکت از سوی فلسطينی ها انجام داده است که به مرگ يک اسرائيلی انجاميده بود.سازمان حماس تاييد کرد که کشته ها، اعضای اين سازمان بوده اند. حماس وجود شماری زخمی درنتيجه رخدادهای روز شنبه را تاييد کرد. اين سازمان مسئوليت حملات راکتی را نيز به عهده گرفت. ابن در حالی است که سازمان حماس دردوسال اخير کمتر مسئوليت حملات را به عهده می گرفت.


ارتش اسرائيل اعلام کرد، نيروهای حماس که صبح روز شنبه مورد حمله هوائی قرارگرفتند، درحال عبور از حصارمرزی برای رخنه به خاک اسرائيل بوده اند.


به گفته مقام های اسرائيلی، مرگ شهروند ۴۸ ساله اسرائيلی شامگاه جمعه درحالی که درباغچه خانه خود مشغول گلکاری بود، براثر اصابت مستقيم راکت به او رخ داده است.


سازمان حماس تاييد کرد که کشته ها، اعضای اين سازمان بوده اند. حماس وجود شماری زخمی درنتيجه رخدادهای روز شنبه را تاييد کرد.

اين نخستين تلفات اسرائيلی درحملات راکتی دريک ماه اخيراست.


حملات راکتی فلسطينی ها روزانه خساراتی را به اسرائيل تحميل می کند و گاه زخمی هائی برجای می گذارد، اما عموما تلفات جانی در پی ندارد.


درمجموع، در حملات راکتی فلسطينيها درهفت سال اخير، ۱۴ اسرائيلی کشته شده اند، اما حملات پی در پی و آژيرهائی که پی درپی به صدا درمی آيند و اسرائيلی ها را به دويدن به سوی پناهگاه ها فرا می خوانند، زندگی را به اضطرابی دائمی برای صدها هزارنفر دراين بخش ازجنوب اسرائيل تبديل کرده است.


اسرائيل برای مقابله با حملات راکتی فلسطينی ها، حملات خونباری انجام می دهد و تنها در دو ماه گذشته بيش از ۱۲۰ فلسطينی درحملات هوائی و زمينی اسرائيل کشته شده اند که حدود نيمی ازاين افراد شهروندان غيرنظامی بوده اند.


حملات راکتی در روز پنج شنبه گذشته، درروزی که اسرائيل جشن های شصتمين سالروز استقلال خود را برگزارکرده بود، متوقف شده بود.


تلاش برای آتش بس نانوشته


ناآرامی های شبانه روز اخير درحالی رخ داده اند که اسرائيل درانتظار ورود ژنرال عمر سليمان رئيس سازمان اطلاعات مصر است.


ژنرال سليمان تاييد کرده که درمذاکراتی چند ماهه با سران تشکل های فلسطينی توانسته آنها را به دستيابی به آتش بس نانوشته با اسرائيل متقاعد کند.


طبق گزارش های پيشين قراراست ژنرال سليمان درروزهای آينده وارد اورشليم (بيت المقدس) شود و با نخست وزير و وزيردفاع اسرائيل ديدارکند.تلاش ها برای برقراری آتش بس ماه گذشته درپی سفرجيمی کارتر رئيس جمهوری اسبق ايالات متحده به منطقه گسترش يافت. آقای کارتر با دو گروه ازسران حماس درقاهره و دمشق ديدارکرده بود.

ژنرال سليمان درخواست های سازمان های فلسطينی را نيز برای رعايت آتش بس با سران اسرائيل درميان می گذارد.


تلاش ها برای برقراری آتش بس ماه گذشته درپی سفرجيمی کارتر رئيس جمهوری اسبق ايالات متحده به منطقه گسترش يافت. آقای کارتر با دو گروه ازسران حماس درقاهره و دمشق ديدارکرده بود.


به گزارش رسانه های اسرائيل و مصر، رئيس سازمان اطلاعات مصر درسفر به اسرائيل احتمال انجام معامله ای را ميان حماس و اسرائيل که به آزادکردن سرباز اسرائيلی اسيردردست حماس شود، مطرح خواهد کرد.


سالگرد تسلط حماس بر غزه


اين ماه با آغاز سومين سالروز اسارت گيلعاد شاليط و با شروع دومين سال تسلط يکجانبه حماس برنوارغزه مصادف است.


خالد مشعل رئيس دفترسياسی حماس روز جمعه گفت، برای آزادکردن شاليط، اسرائيل بايد زندانيان فلسطينی را آزاد کند، درغيراين صورت، «شاليط آخرين سرباز اسير حماس نخواهد بود».


رسانه های اسرائيل تاکيد دارند که وزير دفاع اين کشور درآستانه آمدن جرج بوش به اسرائيل نمی خواهد به وارد کردن نيروهای زمينی به غزه اقدام کند و می خواهد به آتش بسی که با پادرميانی مصر به دست آمده، بخت موفقيت بدهد.


اهود باراک وزيردفاع اسرائيل درروزهای اخيرگفته بود، وی درخواست های مطرح شده درمحافل سياسی اسرائيل را درمورد نشان دادن واکنش شديد نظامی عليه غزه، درک می کند اما «بيشترين تلاش را به عمل خواهد آورد تا از يک کارزار نظامی زمينی درغزه جلوگيری شود».رسانه های اسرائيل تاکيد دارند که وزير دفاع اين کشور درآستانه آمدن جرج بوش به اسرائيل نمی خواهد به وارد کردن نيروهای زمينی به غزه اقدام کند و می خواهد به آتش بسی که با پادرميانی مصر به دست آمده، بخت موفقيت بدهد.

قراراست درروزهای آتی، جرج بوش برای بيان شادباش به اسرائيل و تاکيد برهم پيمانی آمريکا با اسرائيل به خاطر شصتمين سالروز استقلال اين کشور به اورشليم برود.


اين، دومين سفر او به اسرائيل طی چهارماه اخيرخواهد بود.


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا درهفته اخير ماموريت سياسی فشرده ای درمنطقه انجام داد و طرفين را به پيشبرد مذاکرات سياسی تشويق کرد.


دراين ميان، مصر روز شنبه دريک اقدام موقت، برای مدت سه روز گذرگاه مرزی رفح را برای رفت و آمد فلسطينی های نيازمند به درمان يا سفر، گشود.


ازماه فوريه گذشته که حماس دراقدامی يک جانبه گذرگاه رفح را منهدم کرد و موجب هرج و مرجی بزرگ شد، اين نخستين باراست که مصر با گشايش موقت اين گذرگاه موافقت می کند.


خالد مشعل رئيس دفتر سياسی حماس درسوريه جمعه گفت، مصر بايد به طور يک جانبه و حتی بدون موافقت اسرائيل نيز اين گذرگاه را بگشايد.


خالد مشعل گفت، حماس آماده است تعهداتی را که درقبال گذرگاه ها برعهده گرفته، اجرا کند.


XS
SM
MD
LG