لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۲۳

آمریکا خواستار سرعت بخشیدن به مذاکرات صلح خاورمیانه شد


هدف از سفر کاندولیزا رایس به خاورمیانه، آماده سازی مقدمات سفر جرج بوئش به این منطقه است.(عکس: EPA)

کاندوليزا رايس، وزیر امور خارجه آمریکا روز يکشنبه، در اورشلیم (بیت المقدس) اعلام کرد که دولت آمریکا خواستار سرعت بخشیدن به مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها است.


خانم رايس گفت:« من فکر می کنم همه خواستار سرعت بخشيدن به اين مذاکرات هستند، از جمله من و رییس جمهوری [جرج بوش]. برای همین امر ما به اين منطقه می آييم و تمامی طرفين را تشويق می کنيم که به تعهدات خود پايبند بمانند.»


وزير امور خارجه آمريکا، قرار است در دیدار خود با مقام های اسرائيلی و فلسطینی، در مورد بر چيده شدن هر چه بیشتر موانع عبور و مرور در کرانه باختری، و پیشبرد مذاکرات صلح گفت و گو کند.


هدف از سفر وزير امور خارجه آمريکا، «آماده سازی زمينه برای سفر ماه آينده جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا به خاورميانه» ذکر شده است.


کاندولیزا رایس روز یکشنبه با وزیران امور خارجه و دفاع اسرائیل دیدار می کند و سپس برای گفت و گو با مقامات فلسطینی به کرانه باختری می رود.


خانم رايس روز شنبه وارد اسرائيل شد و با اهود اولمرت، نخست وزير اين کشور، مذاکره کرد.


وزير امور خارجه آمريکا گفت: « هنوز بسيار زود است تا در مورد مذاکرات صلح بدبين باشيم، اگر چه پس از گذشت پنج ماه از آغاز اين مذاکرات پيشرفت چندانی مشاهده نمی شود.»


صندوق جهانی پول در ماه گذشته هشدار داد که اگر اسرائيل موانع رفت و آمد در کرانه باختری را کاهش ندهد موجب می شود که اقتصاد شکننده فلسطينی ها به مراتب در وضعیت بدتری قرار گيرد.


اسرائيل در هفته های گذشته راه های کمتری را مسدود کرده ولی سازمان ملل در ماه مارس گزارش داد که موانع عبور و مرور در کرانه باختری افزايش پيدا کرده است.


فلسطينی ها همچنین می گويند که عملیات ارتش اسرائيل موجب تعضيف نيروهای امنيتی فلسطينی می شود.


سربازان اسرائيلی در چند ماه گذشته به طور مرتب وارد شهر نابلس که تحت کنترل نيروهای امنيتی هوادار محمود عباس است، شده اند تا شبه نظاميان را دستگير کنند.


اسرائيل اين عمليات را لازم می داند چرا که «نيروهای امنيتی فلسطينی با شبه نظاميان بيشتر همکاری می کنند تا مبارزه.»


خانم رايس در اين مورد خطاب به اسرائیلی ها گفت: « آمريکا نگرانی اسرائيلی ها در زمينه امنيتی درک می کند ولی زمانی که به فلسطينی ها مسئوليتی می دهيد، نبايد دست به اقداماتی بزنيد که اقتدار آنها را زير سوال بريد.»


حضور نيروهای امنيتی فلسطينی بخشی از «نقشه صلح آمريکا» محسوب می شود. طبق اين نقشه، محمود عباس بايد شبه نظاميان را خلع سلاح کند و اسرائيل نيز افزايش آبادی های يهود نشين را متوقف کند.


اسرائيل برخلاف نقشه صلح با ساختن صدها خانه جديد در آبادی های يهودی نشين موافقت کرده است.


گروه چهار جانبه صلح خاورميانه که شامل آمريکا، روسيه، اتحاديه اروپا و سازمان ملل است، بار ديگر از اسرائيل خواست تا گسترش آبادی های يهودی نشين را متوقف کند.


اهود اولمرت اعلام کرد که قرار است روز دوشنبه با محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیدار کند.


XS
SM
MD
LG