لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۱۳

اولمرت از قتل مادر و چهار کودک فلسطینی ابراز تاسف کرد


اهود اولمرت، انگشت اتهام را متوجه سازمان اسلامگرای حماس کرد.(عکس: AFP)

اهود اولمرت، از قتل مادر و چهار کودک فلسطینی در روز دوشنبه توسط ارتش اسرائیل ابراز تاسف کرد و دبیر کل سازمان ملل نیز این کشتار را نکوهش کرد.


نخست وزیر اسرائیل این رخداد را «واقعه ای دلخراش» خواند و گفت: « کشور اسرائيل از چنين واقعه ای اندوه زده است.»


وی همچنين افزود: «بايد ياد آور شد که شهروندان اسرائيل نيز هر روز، و در طول سال ها مورد حمله نيروهای سازمان های ستيزه جوی فلسطينی هستند.»


آقای اولمرت در نشست سه شنبه دولت خود، بدون آنکه از مسئوليت مستقيم اسرائيل در کشته شدن مادر و چهار کودک او سخن بگويد، انگشت اتهام را نيز متوجه سازمان اسلامگرای حماس کرد و گفت: «شبه نظاميان حماس از درون مراکز پر جمعيت به حملات عليه مردم اسرائيل دست می زنند و با اين اقدام خود، مردم را نيز به بخشی جدایی ناپذير از صحنه جنگ تبديل می کنند.»


ارتش اسرائيل نيز اعلام کرد: افسر ارشدی را برای بررسی حادثه قتل مادر و چهار فرزند او تعيين کرده است.


ارتش اسرائيل پيشاپيش اين ارزيابی را عنوان می کند که اين پنج عضو يک خانواده در حمله مستقیم هوايی اسرائيل کشته نشده اند، «بلکه به دليل بمب ها و مواد انفجاری که دو فرد شبه نظامی فلسطينی همراه خود حمل می کردند»، به قتل رسيده باشند.


  • «ارتش اسرائيل بايد طبق کنوانسيون های بين المللی ازحمله به مردم غيرنظامی خودداری کند.»
بان گی مون، دبیر کل سازمان ملل

ارتش اسرائيل اصرار می ورزد که بامداد روز دوشنبه هنگامی که باندهای شبه نظامي فلسطينی به سوی جنوب اسرائيل راکت های متعدد شليک می کردند، با عملیات هوایی در صدد تعقيب باندی از اين شبه نظاميان بر آمد و با شليک موشک، آنها را مورد هدف قرار داد.


افسران اسرائيلی می گويند، هنگامی که موشک به دو عضو يک باند اصابت کرد، مواد انفجاری که ستيزه جويان با خود داشتند، منفجر شد و به قتل اين مادر و چهار کودک او در خانه آنها در منطقه «بيت حانون» منجر گرديد.


سازمان حماس مسووليت شليک راکت های بامداد دوشنبه به سوی اسرائيل را بر عهده گرفته بود. حماس توجيهات اسرائيل را رد کرده و گفته است که انتقام خواهد گرفت. سران حماس از همه تشکل های فلسطينی خواستند، «از هر راهی که می توانند به اسرائيل حمله کنند.»


این گروه، رخداد منطقه «بيت حانون» در شمال نوار غزه را «ادامه کشتار فلسطينی ها به دست اسرائيل» ناميد و آن را «ضربه ای به ادامه تلاش ها برای رسيدن به آرامش» توصيف کرد.


بان گی مون، دبيرکل سازمان ملل متحد نيز قتل يک خانواده فلسطينی را نکوهش کرد و خواهان «رعايت بيشترين ميزان شکيبایی» از سوی اسرائيل شد، و گفت: «ارتش اسرائيل بايد طبق کنوانسيون های بين المللی از حمله به مردم غير نظامی خودداری کند.»


محمود عباس، رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی، نيز در عين حال که هيچ تسلطی بر نوار غزه ندارد، اسرائيل را نکوهش کرد و گفت: «اين حوادث هيچ کمکی به آرامش نمی کند و ضربه ای به روند صلح است.»


محمود عباس از رهبران کشورهای جهان خواست ازشرکت در آئين های شصتمين سالروز استقلال اسرائيل که بزودی برگزار می شود، خودداری کنند و گفت: «هر رهبری که به اين هدف به اسرائيل برود، از سوی فلسطيني ها ميهمانی نامطلوب تلقی خواهد شد و ما فعلا از پذيرفتن اين رهبران در کرانه باختری خودداری می کنيم.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG