لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۱۴

عباس: مذاکرات در آمریکا بی نتیجه بود


محمود عباس در این سفر با مقام های آمریکایی از جمله رییس جمهوری این کشور دیدار کرد. (عکس از AFP)

محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، در پايان سفرش به آمريکا و ديدارش با جرج بوش، رييس جمهوری اين کشور، گفت که «بدون نتيجه و شکست خورده» به سرزمين های فلسطينی بازخواهد گشت.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، آقای عباس گفت که در مذاکرات « پيشرفت واقعی» به دست نيآمده، زيرا «او نمی تواند با درخواست اسرائيل برای امضای يک اصول نهائی ديگر و اعلاميه – بدون پيمان – موافقت کند.»


وی درمصاحبه با خبرگزاری آوسشتدپرس درجمع بندی سفرخود به آمريکا نسبت به تحقق هدف اجلاس صلح آناپوليس، مبنی براستقلال فلسطين تا پايان سال ۲۰۰۸ و امضای توافق نهائی صلح ميان اسرائيل و حکومت خودگردان فلسطينی تا پيش ازترک کاخ سفيد ازسوی جرج بوش در ژانويه ۲۰۰۹ ابراز نااميدی کرد.


محمود عباس گفت: «حقيقت امر اين است که (پس ازاجلاس صلح آناپوليس) تا حال چيزی پيشرفت نکرده اما با وجود اين، کار صادقانه برای فيصله معضلات ادامه دارد.»  • «حقيقت امر اين است که (پس ازاجلاس صلح آناپوليس) تا حال چيزی پيشرفت نکرده اما با وجود اين، کار صادقانه برای فيصله معضلات ادامه دارد.»
محمود عباس

وی افزود: «گسترش شهرک سازی اسرائيل درکرانه باختری رود اردن، مانع جدی برسرراه دستيابی به توافق نهائی صلح است.»


وی ازاينکه آمريکا «فشارجدی به اسرائيل به عمل نمی آورد» ابراز «نوميدی» کرد و افزود: «از آمريکا خواستيم که برسراجرای مرحله نخست طرح صلح نقشه راه اصرار ورزد و موجب توقف گسترش شهرک سازی های اسرائيل شود، زيرا اين امر همچون يک صخره سنگ جدی برسرراه پيشرفت صلح است.»


اسرائيل می گويد، شهرک های يهودی نشين جديدی درزمين های مورد اختلاف برپا نمی شود و تنها در شهرک های موجود، خانه سازی بيشتری به خاطر «نيازهای جمعيتی و افزايش شمار ساکنان» صورت می گيرد.


اين اقدام اسرائيل با انتقادهای گسترده بين المللی از سوی کشورهای جهان از جمله آمريکا همراه شده است.


اسرائيل می گويد، دربخش هائی از بيت المقدس (اورشليم) که توسط اسرائيل اشغال شده است، طرح های خانه سازی ادامه خواهد يافت و حاضر نيست که اين سرزمين ها را به فلسطينی ها بازگرداند.


اهود اولمرت می گويد، درمورد اين بخش های بيت المقدس، وی تعهدی به آمريکا و جامعه بين المللی نداده است اما درقبال ديگر نقاط مورد اختلاف در کرانه باختری، هيچ شهرک تازه ای شالوده ريزی نخواهد شد.


محمود عباس درمصاحبه با آسوشيتدپرس ناخشنودی خود را نيز ازعدم پيشرفت دراختلافات برسر مرزهای نهائی دو کشور فلسطين و اسرائيل درمذاکرات مرحله نهائی صلح بيان کرد.


وی گفت: «خواستيم که درباره مرزهای سال ۱۹۶۷ (پيش از جنگ شش روزه که درجريان آن اسرائيل بر کرانه باختری و نوارغزه مسلط شد) گفت و گو شود، اما چنين نشد.»


محمود عباس به آسوشيتدپرس گفت: «يک بيانيه ديگر اصول برای ما کافی نيست. چنين بيانيه ای نيز درسال ۱۹۹۳ (درزمان امضای پيمان های صلح اوسلو ميان دولت وقت اسرائيل با سازمان آزاديبخش فلسطين) امضا شده بود. آنچه که ما به آن نيازداريم، يک پيمان عادی است».


رهبرتشکيلات خودگردان فلسطينی درعين بيان ناخشنودی خود، تاکيد کرد که اين امر به اين مفهوم نيست که وی تماس و ديدارهای منظم با نخست وزيراسرائيل را متوقف می کند.پ


از زمان برپايی اجلاس صلح آناپوليس تاکنون، غيرازمواردی که بحران های جدی درمناسبات اسرائيل و فلسطينی ها بروزکرده، محمود عباس هر دو هفته يکبار با اهود اولمرت ديدارکرده است.  • «يک بيانيه ديگر اصول برای ما کافی نيست. چنين بيانيه ای نيز درسال ۱۹۹۳ (درزمان امضای پيمان های صلح اوسلو ميان دولت وقت اسرائيل با سازمان آزاديبخش فلسطين) امضا شده بود. آنچه که ما به آن نيازداريم، يک پيمان عادی است».
محمود عباس

اکثر اين ديدارها دراقامتگاه رسمی ويا خانه شخصی اولمرت درغرب بيت المقدس صورت گرفته و اولمرت نيزيک بار درشهر اريحا درکرانه باختری درميان تدابيرشديد امنيتی به ديدار عباس رفت.


قراراست، ديدارجديد محمود عباس با اولمرت همزمان با سفرقريب الوقوع کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا به اسرائيل صورت گيرد. رايس درنخستين روزهای ماه مه به اسرائيل خواهد رفت.


بيان ناخشنودی محمود عباس ازپيشرفت واقعی درمذاکرات صلح نهائی با اسرائيل درحالی است که جرج بوش در ديدار پنج شنبه خود درکاخ سفيد با او، خوش بينی را حفظ کرد و گفت که ايمان دارد اسرائيلی ها و فلسطينی ها می توانند درمورد استقلال کشور فلسطين به توافق صلح برسند.

جرج بوش به محمود عباس قول داد که «استقلال کشورفلسطين درصدر برنامه های دولت آمريکا قراردارد.»


وی خود ماه مه برای شرکت درجشن های شصتمين سالگرد استقلال اسرائيل به بيت المقدس می رود. اين دومين سفروی به بيت المقدس درچند ماه اخيرخواهد بود.


بوش درسفرقريب الوقوع به اسرائيل به دريای سرخ در بندر مصری شرم الشيخ خواهد رفت و با رئيس جمهوری مصر و نيز با محمود عباس ديدارخواهد کرد.


محمود عباس درسفر رسمی خود به واشينگتن، افزون برديدار با جرج بوش، با وزير امورخارجه ايالات متحده و نيز با شماری ازچهره های متنفذ کنگره ديدار و گفتگو کرد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG