لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۳۰

مذاکرات اولمرت - مرکل در برلین آغاز شد


آنگلا مرکل (راست) و ایهود اولمرت پیش از آغاز مذاکرات روز سه شنبه. عکس از AFP

مذاکره رسمی اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، ساعتی پيش در برلين آغاز شد و انتظار می رود که نگرانی های اسرائيل از برنامه هسته ای ايران يکی از محورهای اصلی اين گفت و گو باشد.


به گزارش رسانه های اروپايی، آقای المرت با هدف وارد آوردن فشار بر آلمان برای گسترش تحريم ايران به اين کشور سفر کرده است و روز دوشنبه، در ملاقاتی غير رسمی با خانم مرکل ديدار کرد.


خبرگزاری آلمان گزارش داده است، نخست وزير اسرائيل عمده ساعات روز دوشنبه را همراه با تدابير شديد امنيتی در موزه يهوديان شهر برلين سپری کرد و سپس به ميهمانخانه دولت آلمان در مسه برگ در نزديکی برلين رفت.


بنا به اين گزارش، رئيس کابينه اسرائيل پيش از اينکه در غروب سه شنبه آلمان را ترک کند با نخست وزير و رييس پارلمان آلمان نيز ديدار خواهد کرد.


دولت آلمان اعلام کرد که اعضای کابينه آلمان به رياست آنگلا مرکل، در بهار امسال به اسرائيل سفر خواهند کرد تا در شصتمين سالگرد تاسيس کشور اسرائيل در روز هجدهم مارس، در جلسه مشترکی با کابينه اسرائيل شرکت کنند.


خبرگزاری آسوشيتدپرس گزارش داده است که نتايج ديدار روز سه شنبه رهبران آلمان و اسرائيل، در غروب اين روز با برپايی يک کنفرانس خبری به رسانه ها اعلام خواهد شد.


در پی افزايش خشونت های روزانه ميان شبه نظاميان حماس و ارتش اسرائيل، ايهود باراک، وزير دفاع اسرائيل روز سه شنبه از احتمال يورش ارتش اسرائيل به غزه برای متلاشی کردن سازمان حماس خبر داد. آسوشتيدپرس نوشته است که اين خبر موجب شده تا رهبران حماس مخفی شوند.

بر اساس اين گزارش، بحران در نوار غزه، ادامه يافتن پرتاب راکت از سوی شبه نظاميان فلسطينی به خاک اسرائيل و مخفی شدن رهبران حماس از جمله موضوعاتی هستند که احتمالا در کنار موضوع «افزايش تحريم ايران» در مذاکرات خانم مرکل و آقای المرت به بحث گذاشته خواهند شد.


در پی افزايش خشونت های روزانه ميان شبه نظاميان حماس و ارتش اسرائيل، ايهود باراک، وزير دفاع اسرائيل روز سه شنبه از احتمال يورش ارتش اسرائيل به غزه برای متلاشی کردن سازمان حماس خبر داد. آسوشتيدپرس نوشته است که اين خبر موجب شده تا رهبران حماس مخفی شوند.


وزير دفاع اسرائيل موضوع حمله به غزه برای پايان دادن به قدرت سازمان حماس را در يک جلسه غيرعلنی در پارلمان اين کشور مطرح کرد.


اين نخستين بار است که يکی از مقام های اسرائيلی از پايان دادن به قدرت حماس به وسيله يورش نظامی سخن می گويد. تل آويو می گويد که سازمان حماس، کشور اسرائيل را به رسميت نمی شناسد و به همين دليل امکان برپايی مذاکرات صلح با سران حماس وجود ندارد.


همزمان تشکيلات خودگردان فلسطينی که عملا نقش دولت موقت برای فلسطينيان را بر عهده دارد نيز قدرت سياسی سازمان حماس را از اين سازمان گرفته است، اما حماس با تکيه بر گروه مسلح خود توانست نظاميان جنبش فتح را از باريکه غزه به بيرون براند و کنترل اين منطقه را به دست بگيرد.


بخش عمده سرزمين های فلسطينی که در کرانه باختری رود اردن قرار دارند، در حال حاضر توسط تشکيلات خودگردان فلسطينی و به رهبری محمود عباس اداره می شود.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG