لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۰۳

لیونی در داووس: شما می توانید ایران را متوقف کنید


خانم لیونی در سخنرانی خود در این نشست، ایران را «تهدیدی جهانی» خواند و خطاب به حاضران گفت: «شما می توانید ایران را متوقف کنید. تغییر را شما می توانید ایجاد کنید.»

زیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسراییل در سخنرانی خود در نشست جهانی «داووس» به شدت از جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد و از نمایندگان حاضر خواست تا به تحریم همه جانبه ایران بپیوندند.


خانم لیونی در سخنرانی خود در این نشست، ایران را «تهدیدی جهانی» خواند و خطاب به حاضران گفت: «شما می توانید ایران را متوقف کنید. تغییر را شما می توانید ایجاد کنید.»


وی افزود: «قدرت های بزرگ در این سالن جمع شده اند. اهمیت ثروت فقط در تن دادن به تعهدات اجتماعی یا آمیختن با آنها نیست؛ اهمیت آن در سیاست گذاری هم هست.»


سی و هشتمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد از روز چهارشنبه، سوم بهمن، در شهر داووس سوییس آغاز به کار کرده است.


خانم لیونی در سخنرانی روز پنج شنبه خود در این نشست گفت: «ایران تروریسم صادر می کند، باعث بی ثباتی منطقه می شود، هالوکاست را انکار می کند، و قصد دارد تا کشور من، اسراییل، را از روی نقشه محو کند.»


  • «اگر هر یک از شرکت هایی که در اینجا هستند، هر یک از کشورهایی که نماینده ای در اینجا دارند، تصمیم بگیرند ایران را تحریم کنند ایران متوقف می شود.»
وزیر امور خارجه اسراییل

وزیر امور خارجه اسراییل با این استدلال که برنامه هسته ای جمهوری اسلامی «تمامی جهان» را با تهدید مواجه کرده است از یکایک شرکت کنندگان در اجلاس خواست تا در برابر این موضوع احساس مسئولیت کنند.


در اجلاس امسال مجمع جهانی اقتصاد، بیست و هفت تن از رؤسای دولت ها، صد و سیزده وزیر، و صدها تن از صاحبان صنایع و کارشناسان اقتصادی و سیاسی از سراسر جهان شرکت دارند.


زیپی لیونی در سخنرانی خود در برابر شرکت کنندگان گفت: «اگر هر یک از شرکت هایی که در اینجا هستند، هر یک از کشورهایی که نماینده ای در اینجا دارند، تصمیم بگیرند ایران را تحریم کنند ایران متوقف می شود.»


از سوی دیگر، وزیر دفاع اسراییل نیز در حاشیه این اجلاس به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که اسراییل برای خاتمه دادن به حملات موشکی از سوی غزه احتمالا دست به عملیاتی نظامی خواهد زد.


دستور کار


شعار سی و هشتمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد «شراکت در مسئولیت، بهتر از سود» و اهداف آن پرداختن به موضوعات سلامت، کمک رسانی و توسعه اعلام شده است.


موضوع های دیگر نیز شامل چشم انداز صلح در خاورمیانه، تغییرات اقلیمی، تروریسم، گسترش سلاح های هسته ای و مبارزه با فقر و بیماری ها در جلسات گوناگون نشست داووس بررسی می شوند.


سخنرانان نشست روز جمعه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، بیل گیتس، بنیانگذار میلیاردر شرکت مایکروسافت و بونو، خواننده و رهبر گروه محبوب U2 و فعال اجتماعی، هستند.


با سخنان این چند تن، تمرکز اجلاس در روز جمعه از مساله اقتصاد جهانی به موضوعاتی مانند ریشه کن کردن مالاریا، مبارزه با فقر و چالش بزرگ گرمایش زمین منتقل خواهد شد.


XS
SM
MD
LG