لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۰۳

اسراییل یک موشک دوربرد را آزمایش کرد


این باور وجود دارد که موشک های اخیر، قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارند. (عکس تزئینی است.)

دو روز پس از آنکه اهود اولمرت گفت همه گزینه ها برای مقابله با ایران روی میز است، وزارت دفاع اسراییل روز پنج شنبه اعلام کرد یک موشک بالستیک را با موفقیت آزمایش کرده است.


وزارت دفاع اسراییل آزمایش این موشک را جزیی از برنامه توسعه سلاح های با دوربرد و همچنین بهبود سامانه دفاع ضدموشکی خود معرفی کرده است.


به گفته رادیو اسراییل، موشک آزمایش شده قادر به حمل «کلاهک های نامتعارف» است.


رادیو اسراییل همچنین اعلام کرد که آزمایش های انجام شده با هدف بهبود دادن سامانه دفاع ضد موشکی، علیه موشک های کوتاه برد و دوربرد، بوده است. این رادیو «موشک های کاتیوشای حزب الله لبنان و موشک های زرادخانه ایران» را هدف این سامانه خوانده است.برخی تحلیلگران می گویند اسراییل، که گمان می رود دارای سلاح های هسته ای باشد، موشک های جریکو ۱ و جریکو ۲ را با قابلیت حمل کلاهک هسته ای ساخته است.

وزارت دفاع اسراییل نیز با انتشار بیانیه ای کوتاه اعلام کرد «آزمایش موفقیت آمیز این موشک در چارچوب آزمون رویارویی با موشک ها انجام گرفته است.»


تصاویر غیرحرفه ای که از این آزمایش بر روی اینترنت منتشر شده است ستون دود سفیدرنگی را در آسمان نواحی مرکز اسراییل نشان می دهند.


اهود اولمرت، نخست وزیر اسراییل، روز دوشنبه گفته بود کشورش «همه گزینه ها» را برای بازداشتن ایران از دست یافتن به سلاح های هسته ای مد نظر دارد و هیچ یک را کنار نگذاشته است.


برخی تحلیلگران می گویند اسراییل، که گمان می رود دارای سلاح های هسته ای باشد، موشک های جریکو ۱ و جریکو ۲ را با قابلیت حمل کلاهک هسته ای ساخته است.


اسراییل می گوید جمهوری اسلامی در تلاش است تا به بمب هسته ای دست یابد و تهدیدی برای حیات آن کشور به شمار می رود.


کشورهای غربی ايران را متهم می کنند که برنامه هسته ای خود را با مقاصدی نظامی دنبال می کند و در صدد دستيابی به تسليحات هسته ای است؛ به همين دليل این کشورهاخواستار توقف فعاليت های غنی سازی اورانيوم در جمهوری اسلامی هستند.


اما در مقابل، ايران اصرار دارد برنامه هسته ای خود را تنها با هدف توليد برق دنبال می کند و تاکنون از پذيرش خواست جامعه جهانی مبنی بر توقف غنی سازی اورانيوم سر باز زده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG