لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۴۴

رهبران حماس برای دیدار با کارتر به مصر رفتند


جيمی کارتر، رييس جمهوری سابق آمريکا در رام الله. عکس از خبرگزاری (AFP).

هياتی از رهبران حماس، روز چهارشنبه، از نوار غزه برای ديدار و گفت و گو با جيمی کارتر، رييس جمهوری سابق آمريکا، به مصر سفر کرده اند.


حماس اعلام کرده است که دو نفر از رهبران ارشد اين سازمان يعنی محمود الزهار و سعيد صيام برای ديار با جيمی کارتر به قاهره، پايتخت مصر، سفر کرده اند.


رييس جمهوری سابق آمريکا پيشتر قصد داشت برای ديدار با سران حماس به نوار غزه سفر کند ولی اين امر با واکنش منفی رهبران اسرائيل رو به رو شد، ومجوز سفر به نوار غزه را دريافت نکرد.


جيمی کارتر، ۸۴ ساله که در فاصله سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ رياست جمهوری آمريکا را به عهده داشته، روز سه شنبه، در رام الله با ناصر شاعر از سياستمداران ارشد حماس ديدار کرده است.


اين مقام حماس به آسوشيتدپرس گفت که جيمی کارتر پرسيده است که «چه کاری وی می تواند انجام دهد تا اسراييل و فلسطينی ها به صلح دست يابند.»


آقای شاعر می افزايد در پاسخ رييس جمهوری آمريکا گفته است:« احتمال دستيابی به صلح بسيار زياد است.»


آقای کارتر قرار است با خالد مشعل از رهبران حماس در سوريه ديدار کند.


«از آنجا که حماس و سوريه در توافق نامه نهايی صلح حضور خواهند داشت، بايد در مذاکراتی که به صلح ختم خواهد شد نيز حضور داشته باشند.»
جیمی کارتر، رییس جمهوری سابق آمریکا

آقای کارتر که خود در سال ۱۹۷۹ ميلادی، واسطه و بانی نخستين پيمان صلح اسرائيل با يک کشور عربی – مصر – بوده، افزود: «از آنجا که حماس و سوريه در توافق نامه نهايی صلح حضور خواهند داشت، بايد در مذاکراتی که به صلح ختم خواهد شد نيز حضور داشته باشند.»


اما دولت کنونی آمريکا به رهبری جرج بوش و دولت اسرائيل به رياست اهود المرت با نظرات آقای کارتر مخالفند. حماس با مذاکرات صلح با اسرائیل مخالفت کرده و خواستار نابودی این کشور است.


آمريکا و اسرائيل از سال ۲۰۰۶ ميلادی که سازمان حماس موفق شد در انتخابات پارلمانی سرزمين های فلسطينی پيروز شود، اين سازمان را تحريم کردند. آمريکا و اسرائيل حماس را يک گروه تروريستی می دانند.


در پی بروز اختلافات داخلی در ميان فلسطينی ها و درگيری های خونين، از ماه ژوئن سال گذشته ميلادی، سازمان اسلامگرای حماس، رقيب سکولار خود يعنی سازمان فتح را از نوار غزه به بيرون راند و کنترل اين منطقه را کاملا به دست گرفت.


سازمان فتح به رهبری محمود عباس نيز هم اکنون کنترل بخش ديگری از سرزمين های فلسطينی را در سوی غربی رود اردن در دست دارد.


تمامی مرزهای نوار غزه و کشور اسرائيل توسط ارتش اسرائيل کنترل می شود. نوار غزه مرز بسيار کوچکی نيز با مصر دارد که توسط ارتش مصر کنترل می شود و عمدتا بسته است.


در پی بروز اختلافات داخلی در ميان فلسطينی ها و درگيری های خونين، از ماه ژوئن سال گذشته ميلادی، سازمان اسلامگرای حماس، رقيب سکولار خود يعنی سازمان فتح را از نوار غزه به بيرون راند و کنترل اين منطقه را کاملا به دست گرفت.


XS
SM
MD
LG