لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۴۱

جنجال «کافر» خواندن ایتالیایی ها


واتیکان، قلب تپنده کاتولیک های جهان در ایتالیا است و به همین دلیل، گرایش به مسیحیت در این کشور بسیار قوی است.

پخش ويدئويی از يک روحانی مسلمان در شهر صنعتی تورين در شمال ايتاليا که در جريان خطبه جمعه هفته گذشته اش، ايتاليايی ها را کافر خوانده بود، به موضوعی جنجالی در ميان رسانه های اين کشور بدل شده است.


برنامه تلويزيونی «سال صفر»Anno Zero که از شبکه دوم تلويزيون دولتی ايتاليا پخش می شود، به تازگی ويدئويی را پخش کرد که مخفيانه در مسجد خيابان کوتولنيو Cottolegno در قلب شهر صنعتی تورين در شمال ايتاليا، فيلم برداری شده بود.


در اين ويدئو پيش نماز اين مسجد، در خطبه ای پس از برگزاری نماز جماعت جمعه گذشته، در اشاره به ايتاليايی ها آنها را «کافر» می خواند و سپس می افزايد: «با کفار به هيچ وجه نبايد کنار آمد و بايد آنها را کشت، والسلام.»


مسئولان برنامه «سال صفر» می گويند اين ويدئو با استفاده از دوربينی که در داخل کيفی جاسازی شده بود، توسط يکی از مسلمانان تورين تهيه شده است.


در اين خطبه پيش نماز مراکشی مسجد تورين هم چنين از پيروانش خواسته است که به هيچ وجه در جامعه ايتاليا ادغام نشوند و از هر قانونی که با اصول اسلام در تضاد باشد سرپيچی کنند.


در جريان برگزاری نماز جماعت يکی از حاضرين، روزنامه ای را که توسط گروهی از هواداران القاعده مخفيانه انتشار می يابد، پخش می کند، که در آن از ابومصعب زرقاوی، رهبر القاعده در عراق که چند ماه پيش کشته شد، تقدير به عمل آمده است.


بلافاصله پس از پخش اين ويدئو، دادستانی شهر تورين پرونده ای در رابطه با اظهارات پيش نماز مسجد خيابان کوتولنيو تشکيل داد، ولی هنوز حکمی برای بازداشت او صادر نشده است.


گروهی از مسلمانانی که به اين مسجد رفت و آمد دارند در بيانيه ای ضمن دفاع از پيش نماز، تهيه کنندگان برنامه تلويزيونی را به «بی احترامی به اسلام» و «تجاوز به حريم مسجد» متهم کرده اند. در اين بيانيه از مسلمانان خواسته شده که «مسئولان اين بی حرمتی را به سزای اعمالشان برسانند.»


اين اولين باری نيست که مسجد خيابان کوتولنيو جنجال می آفريند. پيش نماز قبلی همين مسجد، بورشی برشتا دو سال پيش به عنوان حامی القاعده و رهبری شبکه ای که جوانان مسلمان را راهی عراق برای مبارزه با نيروهای ائتلاف می کرد، از ايتاليا اخراج شد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG