لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۸

کوشنر: باید آخرین شانس برای مذاکره به ایران داده شود


برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه
وزیر خارجه فرانسه در واکنش به خبر طرح ساخت ده مرکز غنی‌سازی دیگر در ایران در عین «کودکانه» خواندن آن خواستار آن شد که «آخرین شانس» به ایران برای مذاکره درباره پرونده هسته‌ای داده شود.

دولت جمهورى اسلامى روز يك‌شنبه گذشته در مصوبه‌اى سازمان انرژى اتمى ايران را «مكلف كرد» كه تا دو ماه آينده نسبت به آغاز احداث پنج سايت جديد غنى‌سازى اورانيوم و همچنين طراحى پنج سايت ديگر در مقياس تاسيسات هسته‌اى نطنز اقدام كند.

برنار کوشنر، وزیر خارجه فرانسه، در گفت‌وگویی با روزنامه فرانسوی‌زبان فیگارو که روز دوشنبه منتشر شد گفت: «این که ایران به سر باز زدن از خواسته‌های سازمانی مستقل مثل آژانس انرژی اتمی ادامه دهد بسیار خطرناک است.»

شوراى حكام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۲۷ نوامبر، ششم آذرماه، با صدور قطعنامه‌اى به اتفاق آرا از تهران به دليل پنهان‌كارى در ساخت تاسیسات غنی‌سازی «فردو» در نزديكى شهر قم شديدا انتقاد كرد.

آقای کوشنر همچنین در گفت‌وگویی دیگر اعلام خبر ده سایت غنی‌سازی دیگر در ایران را تهدیدی «کودکانه» و «مسخره» از سوی ایران دانست و پیش‌بینی کرد که سرپیچی جمهوری اسلامی احتمالا به وضع تحریم‌های تازه علیه کشور خواهد انجامید.

وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگوی خود با فیگارو همچنین این پرسش را مطرح کرد که «چرا ایران باید ده سایت غنی‌سازی جدید بسازد در حالی که حتی یک نیروگاه اتمی هم برای استفاده از سوخت آنها ندارد؟»

پیشنهاد دادن «آخرین شانس» به جمهوری اسلامی از سوی وزیر خارجه فرانسه تاییدی است بر خواسته رئیس جمهور این کشور که گفته است باید به ایران تا «پایان سال جاری» برای پذیرش پیشنهادات جامعه بین‌الملل برای ادامه مذاکرات وقت داده شود.

به‌رغم اعتراضات کشورهای غربی که معتقدند جمهوری اسلامی در پی تولید تسلیحات اتمی است، ایران علاوه بر تاسیسات غنی‌سازی نطنز در حال ساخت یک تاسیسات دیگر در فوردو در نزدیکی شهر قم است.

جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده است که از نظر شرعی و اخلاقی با تولید تسلیحات اتمی مخالف است و فقط برای تولید برق به کار غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات خود ادامه می‌دهد.

ساعاتى پس از این که محمود احمدی‌نژاد اعلام کرد که ايران طرح ساخت ده مركز غنى‌سازى دیگر را در دستور کار خود دارد، آمريكا، آلمان و بريتانيا با ابراز نگرانى شديد از اين اقدام تهران اعلام كردند كه چنين تصميمى نقض جدى و دوباره قطعنامه‌هاى شوراى امنيت خواهد بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG