لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۹:۴۷

اعتراض به بازداشت یک ایرانی در کردستان عراق


دفتر مسعود بارزانی رييس حکومت منطقه ای کردستان در عراق، روز جمعه در اطلاعيه ای اعلام کرد: «آنها (ارتش آمريکا) بايد اين شخص را هر چه زودتر آزاد کنند، زيرا اين گونه رفتارها به منافع مشترک کمکی نمی کند.»

حکومت منطقه ای کردستان عراق، ضمن «غيرقانونی» خواندن بازداشت يک ايرانی در اين منطقه توسط ارتش آمريکا، خواستار «آزادی فوری» وی شد.


آن گونه که ارتش آمريکا اعلام کرده است، در ساعات نخستين روز پنج شنبه، «يک ايرانی عضو نيروی قدس» در کردستان عراق بازداشت شده، اما مقامات محلی کردستان عراق و نيز وزارت امور خارجه ايران، فرد بازداشت شده را «رييس معاملات تجاری مرزی استانداری کرمانشاه» معرفی کرده اند.


دفتر مسعود بارزانی رييس حکومت منطقه ای کردستان در عراق، روز جمعه در اطلاعيه ای اعلام کرد: «آنها (ارتش آمريکا) بايد اين شخص را هر چه زودتر آزاد کنند، زيرا اين گونه رفتارها به منافع مشترک کمکی نمی کند.»


وزارت امور خارجه ایران نیز ضمن اعتراض به بازداشت اخیر، این اقدام را «مداخله در امور داخلی عراق از سوی آمریکا» توصیف کرد.


محمد علی حسینی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با صدور بیانیه ای، این بازداشت را «نقض صریح کنوانسیون های بین المللی» خواند و گفت که چنین اقداماتی «با هدف تخریب مناسبات ایران و عراق» صورت می گیرد.


محمد توشين روزنامه نگار در کردستان عراق روز پنج شنبه به راديو فردا گفت که سربازان آمريکايی فرد بازداشت شده را به محلی نامعلوم منتقل کرده اند.


وی افزود: «ساعت دو صبح به وقت محلی (در روز پنج شنبه) در هتل سليمانی پالاس، چند سرباز آمريکايی يک نفر را به نام آقای فرهادی دستگير کردند. آقای فرهادی که از اعضای تجاری استانداری کرمانشاه ايران معرفی شده، حدود چهار روز پيش به شيوه قانونی به کردستان عراق آمده بود.»


  • «ساعت دو صبح به وقت محلی (در روز پنج شنبه) در هتل سليمانی پالاس، چند سرباز آمريکايی يک نفر را به نام آقای فرهادی دستگير کردند. آقای فرهادی که از اعضای تجاری استانداری کرمانشاه ايران معرفی شده، حدود چهار روز پيش به شيوه قانونی به کردستان عراق آمده بود.»
یک روزنامه نگار در کردستان عراق

بر اساس بيانيه ارتش آمريکا، فرد بازداشت شده متهم به قاچاق بمب های ويژه ای است که در کنار جاده کار گذاشته می شوند. وی همچنين متهم شده است که در آموزش نظامی شورشيان خارجی و انتقال آن ها به عراق دست دارد.


در واشينگتن سحنگوی پنتاگون گفته است که فرد بازداشت شده هفتمين عضو نيروی قدس است که توسط نيروهای آمريکايی در عراق دستگير شده است.


واشينگتن بارها تهران را متهم کرده است که از طريق نيروی قدس در عراق مداخله می کند و باعث ايجاد بی ثباتی در آن کشور می شود.


مقامات ايرانی اين اتهامات را بی پايه و اساس خوانده اند و گفته اند که حضور نيروهای آمريکايی در عراق است که به بی ثباتی دامن می زند.


اواخر ماه گذشته ماه ميلادی نيز، نيروهای آمريکايی به مدت کوتاهی هشت عضو يک هيات ايرانی از جمله دو ديپلمات سفارت ايران را در هتلی در بغداد بازداشت کردند ولی ارتش ايالات متحده بعدا با آزاد کردن آنها از بروز اين حادثه اظهار «تاسف» کرد.


حدود هفت ماه پيش، سربازان آمريکايی پنج تن از کارکنان ايرانی دفترنمايندگی ايران در شهر اربيل عراق را دستگير کردند. ارتش آمريکا گفت اين افراد از افسران نيروی قدس هستند، اما ايران اعلام کرد اين افراد ديپلمات هستند و بازداشت آنان نقض قوانين بين المللی به شمار می رود.


اين افراد همچنان در بازداشت بسر می برند.

جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا اعلام کرده است که نيروهای آن کشور «با فعاليت های مرگبار ايران درعراق» مقابله می کنند.


هفته گذشته فرمانده ارشد نيروهای آمريکاييی در عراق و نيز سفير آمريکا در عراق نسبت به آنچه مداخله ايران و نقش منفی آن کشور در عراق ناميدند هشدار دادند.


XS
SM
MD
LG