لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۲۷

احمدی‌نژاد پس از یک هفته دستور رهبر را اجرا کرد


اسفندیار رحیم مشایی استعفای خود از معاون اولی را تقدیم کرد.
اسفندیار رحیم مشایی جمعه‌شب در نامه‌ای کناره‌گیری خود از مقام معاون اولی رئیس جمهور را اعلام و رئیس دولت نهم نیز با این استعفا موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس، آقای رحیم مشایی که با محمود احمدی‌نژاد رابطه خویشاوندی نیز دارد در نامه خود به رئیس دولت نهم می‌گوید «در پی صدور نامه مقام عظمای ولایت [علی خامنه‌ای] که امشب از صداوسیما پخش شد» از این مقام کناره‌گیری می‌کند.

این در حالی است که دستور رهبر جمهوری اسلامی به آقای احمدی‌نژاد برای برکنار کردن اسفندیار رحیم مشایی یک هفته پیش مورخ ۲۷ تیرماه به ریاست جمهوری ابلاغ شده بود و رئیس جمهور تاکنون از اجرای این دستور سر باز زده بود.

محمود احمدی‌نژاد در نامه پذیرش استعفای رحیم مشایی هم که خبرگزاری فارس منتشر کرده است هیچ اشاره‌ای به دستور علی خامنه‌ای نکرده و فقط از «تبلیغات منفی، فشارها، و جوسازی‌های بعضی رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی» سخن می‌گوید.

از روز شنبه گذشته که خبر نامه آيت‌الله خامنه‌ای به محمود احمدی‌نژاد منتشر شد، بسياری از اصول‌گرايان طرفدار محمود احمدی‌نژاد از وی خواستند برای نشان دادن «ولايت‌پذيری» خود اسفنديار رحيم مشايی را برکنار کند.

اما آقای احمدی‌نژاد در روز ۳۰ تيرماه يعنی سه روز پس از دستور رهبر جمهوری اسلامی با قاطعیت اعلام کرد که رحيم مشايی به معاونت اولی رئيس جمهور منصوب شده و به کار خود ادامه خواهد داد.

اسفندیار رحیم مشایی که پیشتر ریاست سازمان گردشگری و میراث فرهنگی را بر عهده داشت در استعفانامه خود اشاره می‌کند که پیشتر نیز به دلیل «ملاحظه فشارها» بر محمود احمدی‌نژاد «درخواست واگذاری این مسئولیت را داشته» است.

تنها پس از يک روز از انتصاب اسفنديار رحيم مشايی به عنوان معاون اول رئيس جمهور، محمود احمدی‌نژاد شاهد موج اعتراض‌ها نه تنها از سوی اصلاح‌طلبان، بلکه بیشتر از سوی هواداران سرسخت خود در جناح اصول‌گرا بود.

«رحیم مشایی، یکی از مهره‌های کودتای مخملی»

اعتراض‌ها به این تصمیم رئیس دولت نهم تا به آن حد بود که حسین شریعتمداری،‌ نماينده علی خامنه‌ای در روزنامه کيهان، با اشاره به اين که معاون اول شدن رحيم مشايی موجی از حيرت آميخته به تأسف و نگرانی به راه انداخته است، اين تصميم او را «کج‌سليقگی و بی‌اعتنايی به ملت» خواند.

آقای شریعتمداری به این نیز بسنده نکرده و علاوه بر آن که بخش اعظم صفحه اول روزنامه کیهان روز شنبه را به چاپ تصویر نامه رهبر جمهوری اسلامی برای برکناری معاون اول رئیس دولت نهم اختصاص داده سرمقاله‌ای نیز با تیتر «چه کسی او را اداره می‌کند؟!» درباره رحیم مشایی نوشته است.

نماینده رهبر در روزنامه کیهان در حمله‌ای شدید به محمود احمدی‌نژاد و اطرافیان او اسفندیار رحیم مشایی را یکی دیگر «از مهره‌های کودتای مخملی» دانسته که «فقط محل ماموریت او با سایر توطئه‌گران اخیر متفاوت است و نه هویت او!»

حسین شریعتمداری همچنین «تاخیر چند روزه آقای احمدی‌نژاد در اجرای این دستورالعمل» رهبر جمهوری اسلامی را «عجیب و غیرقابل‌توجیه» خوانده است.

اسفنديار رحيم مشايی يکی از جنجالی‌ترين اعضای دولت نهم بوده و اظهارات او در چهار سال گذشته در مقام رياست سازمان گردشگری و ميراث فرهنگی، از جمله «اعلام دوستی با مردم اسرائيل»، باعث خشم بسياری از روحانيون بلندپايه در شهر قم شده است، روحانيونی که برخی از آنان از حاميان محمود احمدی‌نژاد به شمار می‌رفتند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG