لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۱۷

نتانیاهو جهان را به تحریم فروش بنزین به ایران فراخواند


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، با طرح این احتمال که «ایران با دستیابی به سلاح اتمی می‌تواند آن را در اختیار گروه‌های تروریستی قراردهد» جهان را به تحریم فروش بنزین به ایران فراخواند.

آقای نتانیاهو تحریم جمهوری اسلامی را در چارچوب گامهایی خارج از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل مطرح کرده است.

نخست وزیر اسرائیل در رشته مصاحبه‌هایی با رسانه‌های اسرائیلی و بین‌المللی به مناسبت شصت و دومین سالروز تشکیل کشور اسرائیل این نظر خود را تکرار کرده است که برقراری «تحریم‌های فلج‌کننده» علیه جمهوری اسلامی الزاما نیازی به قطعنامه‌های شورای امنیت ندارد.

آقای نتانیاهو از جمله روز دوشنبه در مصاحبه با برنامه «صبح به‌خیر آمریکا» در شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی تحریم فروش بنزین به ایران را در شمار «تحریم‌های فلج‌کننده» قرار دارد.

بنیامین نتانیاهو گفت: «اگر شما واردات نفت از ایران را تحریم کنید و نفت تصفیه شده (بنزین) به ایران نفروشید، خیلی ساده است که ایران نمی‌تواند خودش به اندازه کافی بنزین پالایش کند و چرخ این حکومت از حرکت باز می‌ایستد، تحریم فلج‌کننده یعنی این.»

در همین حال، در پاسخ به این پرسش که آیا «تحریم‌های فلج‌کننده» می‌تواند سران ایران را به عقب‌نشینی از برنامه اتمی این کشور وادار کند، آقای نتانیاهو گفت: «نمی‌دانم، اما امیدوارم.»

نخست وزیر اسرائیل ادامه داد که «زمان برقراری تحریم‌ها اکنون است نه دیرتر»، و نیز گفت که «اسرائیل ترجیح می‌دهد که جامعه جهانی به رهبری آمریکا برنامه اتمی ایران را متوقف کند».

آقای نتانیاهو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی اظهار نظر کرد که «دستیابی ایران به جنگ‌افزار اتمی این خطر را تقویت می‌کند که این سلاح به دست گروه‌های تروریستی نیز برسد و حتی در بسته‌ای در کانتینر یک کشتی به سوی منهتن (در نیویورک) یا هر بندر دیگر در آمریکا یا اروپا فرستاده شود».

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه بر مزار هرتصل، پایه‌گذارملی‌گرایی یهود در اورشلیم، نیز گفت که «وجود حکومت‌های افراطی مانند رژیم ایران که نفرت از اسرائیل را به نان روزانه خود تبدیل کرده‌اند، افراطیون منطقه را تقویت می‌کند».

ایران در روزهای اخیر پی در پی برنامه هسته‌ای خود را همچنان دارای اهداف مسالمت‌جویانه توصیف کرده، اما در همین حال محمود احمدی‌نژاد روز یک‌شنبه در مراسم روز ارتش در ایران «وعده» داد که «نابودی اسرائیل قریب‌الوقوع است».

چند ساعت پس از این اظهارات، شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، در شامگاه یک‌شنبه در آغاز آئین‌های سالروز استقلال اسرائیل گفت که «اسرائیل به تهدیدات بی‌اعتنا نیست، اما خطای دو چندان است که دیکتاتورهای ایران نیز که تخم نفرت کور از اسرائیل را می‌پراکنند توان اسرائیل را دست کم بگیرند».

همزمان شدن برنامه هسته‌ای ایران با طرح‌های تولید موشک‌های دورپرواز در ایران و اظهارات مکرر محمود احمدی‌نژاد در مورد انکار هولوکاست و وعده «قریب‌الوقوع بودن نابودی اسرائیل» موجب شده است که تلاش‌ها برای مقابله با طرح هسته‌ای ایران در صدر برنامه‌های دولت‌های اسرائیل قرار گیرد.

اسرائیل از تلاش‌های آمریکا در شورای امنیت برای برقراری تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی حمایت می‌کند. چند نشست اعضای شورا در دو هفته اخیر برگزار شده، اما هنوز تاریخی برای پایان رایزنی‌ها و رای‌گیری تعیین نشده است.

در همین حال سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل، هفته گذشته گفت که این رایزنی‌ها نمی‌تواند چند ماه ادامه یابد.

آقای اوباما هفته گذشته دوباره گفت که این تحریم‌ها ممکن است اثر فوری نداشته باشد، اما سران تهران را وادار خواهد کرد که هر گام خود را بهتر بسنجند.

دیدن نظرات (۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG