لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۵۸

اوباما در سال ۲۰۰۹ بیش از پنج میلیون دلار درآمد داشت


باراک اوباما و جو بایدن
باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، و جو بایدن، معاون او، در تاریخ ۱۷ ماه مه، ۲۷ اردیبهشت‌ماه، فهرستی کامل از گزارش‌های مالی سال ۲۰۰۹ خود را منتشر کردند. بر اساس این گزارش، درآمد آقای اوباما بیش از پنج میلیون دلار بوده است.

بر اساس این گزارش‌ها، درآمد اوباما در سال ۲۰۰۹ مبلغ ۵.۵ میلیون دلار برآورد شده است.

این در حالی است که با استناد به برگه‌های مالی منتشر شده، بخش اعظم درآمد اوباما از حق تألیف دو کتاب وی به دست آمده است.

این فهرست نشان می‌دهد که در‌آمد حاصل از فروش کتاب‌های اوباما بیش از درآمد او به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده است. اوباما به عنوان رئیس جمهور، سالانه مبلغ ۴۰۰ هزار دلار دریافت می‌کند.

دو کتاب «جسارت امید داشتن» و «رؤیاهای پدرم» کتاب‌هایی هستند که توسط شخص باراک اوباما و پیش از اخذ مقام ریاست جمهوری توسط وی به تألیف در‌آمده‌اند.

کتاب «رؤیاهای پدرم» نخستین بار در سال ۱۹۹۵ و کتاب «جسارت امید داشتن: نظراتی پیرامون نحوه احیای رؤیای آمریکایی» در سال ۲۰۰۶ به چاپ رسیده و در زمره پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفتند. این دو کتاب کماکان دارای متقاضیان بسیاری در میان خوانندگان هستند.

همچنین بر اساس گزارش‌های مالی مزبور، تمامی دارایی خانواده اوباما در سال ۲۰۰۹ مبلغ ۷.۷ میلیون دلار برآورد شده است. البته این در حالی است که خانه واقع در شیکاگوی خانواده اوباما در فهرست این گزارش‌ها نیامده است.

سگ خانواده با ارزشی به مبلغ ۱۶۰۰ دلار نیز در فهرست دارایی‌های اوباما آمده است. این سگ پرتغالی از طرف سناتور ادوارد کندی فقید به خانواده اوباما هدیه شده است.

همچنین در این فهرست، دیپلم و مدال نوبل صلح اوباما نیز قید شده، اما مبلغی برای آن در نظر گرفته نشده است. باراک اوباما چک ۱.۴ میلیون دلاری این جایزه را که در دسامبر سال گذشته دریافت کرده بود به انجمن‌های خیریه اهدا کرد.

خانواده اوباما علاوه بر این در طول سال گذشته حدود ۳۳۰ هزار دلار به ۴۰ خیریه مختلف کمک مالی کرده‌اند.

همچنین جو بایدن، معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز طی انتشار گزارش‌های مالی سال ۲۰۰۹، درآمد سال گذشته خود را در حدود ۳۳۳ هزار دلار اعلام کرده است.

در میان هدیه‌هایی که بایدن در این سال دریافت کرده است، نسخه اول کتاب «آنا لیویا پلورابله» جیمز جویس، نویسنده و شاعر ایرلندی، نیز به چشم می‌خورد. این کتاب در سال ۱۹۲۸ چاپ شده و به امضای شخص جیمز جویس نیز رسیده است. ارزش این کتاب ۳۵۰۰ دلار برآورد شده است. مارگارت سپانل، یک بیوه ۹۷ ساله ساکن نیوجرزی، زمانی که متوجه شد که جیمز جویس شاعر مورد علاقه بایدن است، این کتاب را به وی اهدا کرد.

بر اساس مصوبه سال ۱۹۷۸ در باب اخلاق دولت‌مداری در ایالات متحده، مقامات رسمی این کشور موظف هستند سالانه، فهرست کامل درآمد و دارایی‌های خود را منتشر نموده و در اختیار عموم قرار دهند.
XS
SM
MD
LG