لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۱۳

اوباما: به ایران نشان خواهیم داد که جدی هستیم


باراک اوباما در نشست خبری خود با لی میونگ - باک، رئیس جمهور کره جنوبی
رئیس جمهور ایالات متحده روز پنج‌شنبه در هشداری شدیداللحن به جمهوری اسلامی در مورد پیامدهای پاسخ منفی به پیش‌نویس توافق‌نامه وین اعلام کرد که «به ایران نشان خواهیم داد که جدی هستیم».

باراک اوباما که اکنون در پایان نخستین سفر آسیایی خود در سئول کره جنوبی به سر می‌برد در نشست خبری مشترک خود با رئیس جمهور این کشور از احتمال آماده شدن «مجموعه‌ای از گام‌ها در چند هفته آینده» علیه تهران خبر داد «تا به ایران نشان دهیم که جدی هستیم».

در حالی که آمریکا و متحدان غربی‌اش تهدید کرده‌اند که در صورت پاسخ منفی ایران به پیشنهاد مبادله اورانیوم تحریم‌هایی شدیدتر گریبان‌گیر این کشور خواهد شد، در مقابل وزیر خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه صحبت از تحریم‌های بیشتر علیه ایران را رد کرد و گفت که غرب از «تجارب ناکام» گذشته درس گرفته است.

اشاره منوچهر متکی، وزیر امور خارجه دولت محمود احمدی‌نژاد، به سه قطعنامه تحریمی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است که تحریم‌های گسترده‌ای را بر ایران و مردم این کشور تحمیل کرده است.

مقامات جمهوری اسلامی اصرار دارند که این تحریم‌ها از سوی آمریکا و متحدانش که از جمله بانک‌ها، تجارت، مبادلات تسلیحاتی و هسته‌ای ایران را هدف گرفته‌اند تاکنون هیچ اثر سوئی بر کشور نداشته‌اند.

منوچهر متكى روز چهارشنبه با این گفته که ايران اورانيوم غنى‌شده خود را براى غنى‌سازى بيشتر به خارج از كشور نمى‌فرستد در واقع به پیش‌نویس توافق‌نامه وین پاسخ منفی داد، گرچه آمریکا در واکنش به گفته او اعلام کرد که این را پاسخ رسمی ایران تلقی نمی‌کند و در انتظار حکم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌ماند.

کشورهای غربی امیدوارند از طریق خروج بخش عمده اورانیوم غنی‌شده ایران از کشور خطر ساخت جنگ‌افزارهای هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی را مهار کنند.

باراک اوباما در سئول ضمن اشاره به این که وقت ایران نامحدود نیست گفت: «ایران پس از چند هفته هنوز به این پیشنهاد پاسخ مثبت نداده است... در نتیجه ما گفت‌وگوهای خود را با متحدان‌مان درباره اهمیت تعیین عواقب این کار آغاز کرده‌ایم.»

بازدید دوم بازرسان سازمان ملل از فوردو

در همین حال خبرگزاری فرانسه از دومین بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات غنی‌سازی فوردو در روز پنج‌شنبه خبر داده است.

این خبرگزاری از قول علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس انرژی اتمی، در روز چهارشنبه گفت: «این سایت [فوردو] از این پس تحت نظر آژانس خواهد بود. و محض اطلاح شما فردا هم بازدید دیگری از این سایت انجام خواهد شد.»

پس از آن که تهران وجود یک تاسیسات غنی‌سازی دیگر در خاک ایران غیر از نطنز را فاش کرد، چهار بازرس آژانس انرژی اتمی در سوم آبان‌ماه از فوردو دیدار کردند و محمد البرادعی تازه‌ترین گزارش آژانس را در همین باره منتشر کرد که به گفته کارشناسان دید چندان مثبتی به ایران نداشت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG