لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۱۸

اوباما، میزبان نخستین دیدار نتانیاهو و عباس، در نیویورک


بنیامین نتانیاهو در تازه‌ترین دیدار خود با جرج میچل، نماینده اوباما در خاورمیانه
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، شامگاه سه‌شنبه برای اولین بار در حضور باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، با محمود عباس رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی، دیدار می‌کند.

این دیدار در نیویورک و در آستانه شصت و چهارمین همایش مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار می‌شود.

آقای نتانیاهو، رهبر حزب راست‌گرای لیکود، از آوریل سال جاری میلادی که به مسند نخست وزیری نشسته تاکنون هیچ دیداری با محمود عباس نداشته است.

این در حالی است که از اجلاس صلح آناپولیس در نوامبر سال ۲۰۰۷ در دولت پیشین اسرائیل، اهود اولمرت هر دو هفته یک بار دیدارهای منظمی با رهبر تشکیلات فلسطینی داشت.

دیدار سه‌جانبه روز سه‌شنبه در نیویورک میان نتانیاهو و اوباما و عباس در حالی است که جرج میچل، فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور خاورمیانه، هفته گذشته در شرایطی ماموریت پنجم خود را به پایان برد که به دستاوردی نرسید و طرفین متنازع هر یک طرف مقابل را مسئول این ناکامی معرفی کرد.

با وجود این کاخ سفید شنبه گذشته اعلام کرد که آقای اوباما رهبران اسرائیل و فلسطین را به دیداری سه‌جانبه دعوت کرده است تا «تعهد عمیق خود به صلح فراگیر در خاورمیانه» را نشان دهد.

پیش از این نشست سه‌جانبه، رئیس جمهور آمریکا ابتدا دیدارهایی جداگانه با بنیامین نتانیاهو و محمود عباس خواهد داشت.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه در این باره گفت: «از دیدار سه رهبر انتظار چندانی نداریم»، اما «کار سخت و دیپلماسی پیگیرانه برای رسیدن به صلح نهایی باید ادامه یابد».

بنا بر ارزیابی خبرگزاری رویترز، باراک اوباما خواهد کوشید تا دست‌کم از اختلافات طرفین بکاهد.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز روز سه‌شنبه ارزیابی کرد که «اوباما نهایت تلاش خود را خواهد کرد تا دست‌کم بیانیه مشترکی در پایان دیدار نیویورک صادر شود که اساس ازسرگیری گفت‌وگوهای سیاسی اسرائیل و فلسطینی‌ها باشد».

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، نیز که روز دوشنبه در واشینگتن با همتای آمریکایی خود دیدار داشت گفت: «توافق نهایی صلح باید به مفهوم حل همیشگی همه مسائل مورد نزاع فلسطینی‌ها با اسرائیل و گذاشتن نقطه پایان بر این اختلاف دیرینه باشد.»

محمود عباس در حالی آمادگی خود را برای شرکت در نشست سه‌جانبه اعلام کرده است که هیچ یک از خواسته‌های او از دولت نتانیاهو تاکنون با پاسخ مثبت روبه‌رو نشده است.

پیش‌شرط اصلی آقای عباس برای ورود دگرباره به روند تماس‌های سیاسی با اسرائیل آن بود که اسرائیل تعلیق خانه‌سازی را در شهرک‌های یهودی‌نشین کرانه باختری و نیز شرق اورشلیم (بیت‌المقدس) اعلام کند، خواسته‌ای که از سوی اوباما و هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، نیز قاطعانه حمایت می‌شود. اتحادیه اروپا، روسیه، اتحادیه عرب و سازمان ملل نیز این درخواست را از اسرائیل داشته‌اند.

جرج میچل هفته گذشته چهار بار در دیدار با بنیامین نتانیاهو بر سر این خواسته اصرار ورزید، اما نخست وزیر اسرائیل در این زمینه هیچ تعهدی نداد.

آقای نتانیاهو در سفر اخیر خود به اروپا گفته بود که ممکن است موافقت کند که ساخت وسازها محدود شود، اما حاضر به تعلیق کامل این روند نیست.

آمریکا تعلیق ساختمان‌سازی‌ها را دست‌کم برای یک سال درخواست کرده است، اما به گزارش رویترز، نتانیاهو حاضر بوده است که تعلیق حداکثر ۹ ماه را، تنها در مورد کرانه باختری، بپذیرد.

دیدار سه‌جانبه نیویورک در حالی انجام می‌شود که روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز سه‌شنبه خبر داد که طرح خانه‌سازی جدید در شهرک «بیتار عیلیت» در جنوب اورشلیم آغاز شده است. دولت اسرائیل ماه گذشته نیز مجوز ۴۵۰ واحد مسکونی جدید در کرانه باختری را تصویب کرد.

XS
SM
MD
LG