لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۵۳

پاپ خواستار پایان دادن به خشونت‌های خاورمیانه شد


پاپ در مراسم تبرک کاردینال‌ها پیش از کریسمس در واتیکان (عکس: AFP)

پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان، چهارشنبه شب در مراسم زادروز عیسی مسیح و عید کریسمس، در پیامی از واتیکان همگان را به «پایان دادن به خشونت‌های ناشی از نفرت در خاورمیانه» توصیه کرد.


او همچنین از تمامی دینداران جهان خواست به مقابله با انواع سوء‌استفاده از کودکان در سرتاسر دنیا یاری دهند.


رهبر کاتولیک‌های جهان که در کلیسای سنت‌پیتر واتیکان سخن می‌گفت با اشاره به بیت لحم، جایی که به باور مسیحیان زادگاه عیسی مسیح است، گفت: «بیایید به مکانی به نام بیت لحم بیندیشیم، سرزمینی که عیسی در آن زیست و آن را عاشقانه دوست داشت.»


پاپ بندیکت شانزدهم با اشاره به مناقشه خاورمیانه گفت: «دعا کنیم که صلح در آن سرزمین، زادگاه و محل زندگی عیسی مسیح، استقرار یابد و نفرت و خشونت از آن رخت بربندد.»


بندیکت شانزدهم همچنین برای تفاهم دو طرف و همچنین «باز شدن دل‌ها تا متعاقب آن مرزها نیز گشوده شود» دعا کرد.


اشاره پاپ به مناقشه اسراییل و فلسطینی‌ها بود که با بسته شدن گذرگاه‌های غزه، رو به وخامت گذاشته و همچنین به قرارداد آتش‌بس میان اسرائیل و حماس که لغو شده و دیگر تمدید نشده است.


مراسم زادروز عیسی مسیح در حالی در واتیکان برگزار شد که هزاران تن از مشتاقان و پیروان آیین مسیحیت در بیرون کلیسای سنت پیتر سخنرانی پاپ را دنبال می‌کردند.مراسم زادروز عیسی مسیح در حالی در واتیکان برگزار شد که هزاران تن از مشتاقان و پیروان آیین مسیحیت در بیرون کلیسای سنت پیتر سخنرانی پاپ را دنبال می‌کردند.


همچنین رهبر کاتولیک‌های جهان در سخنرانی خود خواهان کمک و یاری به پایان دادن تمامی اشکال سوء‌استفاده از کودکان، از قبیل به کارگیری کودکان در امور نظامی یا بی‌خانمان کردن آنها، شد.


پاپ گفت: «فرزند بیت لحم از ما می‌خواهد هر آن چه را در توان داریم به کار گیریم تا به زجر و مشقت کودکان پایان دهیم.»


قرار است پاپ بندیکت شانزدهم در ماه مه سال ۲۰۰۹، حدود چهار ماه دیگر، راهی اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی شود که نخستین سفر او در مقام پاپ به اسرائیل خواهد بود. آخرین سفر رهبر کاتولیک‌های جهان در سال ۲۰۰۰ بود که پاپ قبلی، ژان پل دوم، راهی اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی شد.
XS
SM
MD
LG