لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۱۵

رفسنجانی: شرایط امروز ایران، عادی نیست


آقای رفسنجانی در سخنرانی روز جمعه خود در دانشگا تهران
اکبر هاشمی رفسنجانی، روحانی با نفوذ جمهوری اسلامی ايران ضمن بيان اينکه وضعيت کنونی ايران در جهان، وضعيتی «عادی» نيست، از مقام های دولت ايران خواست که در برابر آنچه «تهديدات آمريکا» می ناميد، «هوشيارانه» عمل کنند.

به گزارش خبرگزاريها وی در سخنرانی روز جمعه خود در مراسم «نماز جمعه» در حياط دانشگاه تهران، گفت: « در اين شرايط بايد آگاهانه عمل کرد و مسافت های دورتر را نيز ديد و از حرکتهای نسنجيده پرهيز کرد.»

آقای رفسنجانی نظرات خود را چند روز بعد از آن بيان می کند که محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی و رقيب وی در انتخابات، در يک مصاحبه تلويزيونی، ضمن رد احتمال حمله آمريکا به ايران گفته بود که واشينگتن «در وموقعيتی نيست که به ايران ضربه بزند.»

اما آقای رفسنجانی در اين سخنرانی، از آمريکا خواست که از «تاريخ درس بگيرد» و گفت: «آمريکا در ايران بسيار قوی بود و افسران و مستشاران آنها در کشورمان حکومت می کردند و تصميمات اساسی ارتش بر عهده آنها بود.لذا بايد پرسيد دولتی که يک بار با وجود تمام امکانات به چنين سرنوشتی دچار شد امروز می خواهد در ايران چه بگويد؟»

در چند هفته اخير، برخی رسانه ها از «احتمال حمله آمريکا به ايران» گزارش هايی منتشر کرده اند، اما محمود احمدی نژاد بارها تاکيد کرد که معتقد است، آمريکا به ايران حمله نخواهد کرد.

«در اين شرايط تفکيک نيروها و بی تفاوت کردن نيروهای توانمند کشور به خاطر برخی انحصارگری ها سم مهلکی است و اين کار نبايد صورت گيرد.»اکبر هاشمی رفسنجانی

همزمان مقام های دولت آمريکا نيز تاکيد کرده اند که «در حال حاضر»، ديپلماسی را اولويت اصلی برای حل موضوع بحران هسته ای ايران می دانند.


در همين حال گزارش هايی از تهران حاکی است که برخی سياستمداران پرنفوذ جمهوری اسلامی ايران تصميم گرفته اند که با توجه به «خطرات احتمالی»، نفوذ محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری تندرو بر پرونده هسته ای را بکاهند و خود کنترل اوضاع را به دست گيرند.

بهزاد نبوی، نماينده سابق مجلس، هفته گذشته به روزنامه فايننشيال تايمز گفت که محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی در ائتلاف سياستمدارن عليه احمدی نژاد حضور دارند.

اين خبر از سوی محافل رسمی کذيب يا تاييد نشد، اما روسای جمهوری پيشين ايران، به تلاش های خود «مقابله با برخی نظرات آقای احمدی نژاد» افزوده اند.

آقای رفسنجانی نيز در سخنرانی روز جمعه، بدون اشاره به نام شخص خاصی در ميان سيساتمدارن ايرانی، گفت: «در اين شرايط تفکيک نيروها و بی تفاوت کردن نيروهای توانمند کشور به خاطر برخی انحصارگری ها سم مهلکی است و اين کار نبايد صورت گيرد.»


XS
SM
MD
LG