لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۰۷

هاشمی رفسنجانی بار دیگر به ریاست خبرگان انتخاب شد


این دومین بار است که هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس مجلس خبرگان انتخاب می‌شود.
در پنجمین اجلاس از چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری که صبح سه‌شنبه در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی آغاز شد، اکبر هاشمی رفسنجانی برای بار دوم با اکثریت آرا به ریاست این مجلس انتخاب شد.

در انتخابات هیات رییسه مجلس خبرگان، آقای هاشمی رفسنجانی از میان ۷۹ رای ۵۱ رای را به دست آورد و با اکثریت آرا به عنوان رئیس مجلس برگزیده شد. اکبر هاشمی در انتخابات سال گذشته ۴۱ رای کسب کرده بود.

تنها رقیب اکبر هاشمی رفسنجانی در این دوره از انتخابات آیت‌الله محمد یزدی بود که موفق شد تنها ۲۶ رای را به خود اختصاص دهد.

در رای‌گیری برای انتخاب دو نایب رئیس نیز محمود هاشمی شاهرودی و محمد یزدی به ترتیب به عنوان نایب اول و دوم رئیس مجلس انتخاب شدند.

آقای رفسنجانی در سخنرانی افتتاحیه این اجلاس با اشاره به دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران که در خردادماه سال آینده برگزار خواهد شد از متولیان این انتخابات خواست «قانون را رعایت کنند».
آقای رفسنجانی در سخنرانی افتتاحیه این اجلاس با اشاره به دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران که در خردادماه سال آینده برگزار خواهد شد از متولیان این انتخابات خواست «قانون را رعایت کنند».

او همچنین با اشاره به بحث یارانه‌ها و طرح تحول اقتصادی دولت محمود احمدی‌نژاد ابراز امیدواری کرد که ایران «با وجود کاهش منابع بودجه و افزایش هزینه و اتکا به درآمد نفت» بتواند سال آینده را با بودجه متوازن و «عاقلانه» پشت سر بگذارد.

محمد یزدی که عضو فقهای شورای نگهبان نیز هست در انتخابات گذشته خبرگان رهبری، شهریورماه ۱۳۸۶، نیز به عنوان نامزد حضور داشت، اما در نهایت به همراه محمود مصباح یزدی به نفع آیت‌الله احمد جنتی از انتخابات کنار رفت.

به این ترتیب اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۱۳۸۶ برای تصاحب منصب آیت‌الله علی مشکینی با احمد جنتی به رقابتی جدی پرداخت و به پیروزی رسید تا در کنار مقام ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام بر صندلی ریاست خبرگان رهبری نیز تکیه بزند.

مجلس خبرگان رهبری بر اساس آیین‌نامه داخلی خود دو نوع اجلاس رسمی عادی و فوق‌العاده دارد و اجلاس عادی سالی دو بار برگزار می‌شود.

پنجمین اجلاس رسمی از دوره چهارم مجلس خبرگان روز چهارشنبه پس از دریافت گزارش کار دوسالانه تمام کمیسیون‌ها به کار خود پایان می‌دهد.
XS
SM
MD
LG