لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۳۷

واکنش روسیه به انتقاد اسرائیل از دیدار مدودیف با مشعل


دیمیتری مدودیف (چپ) در کنار بشار اسد، رئیس جمهور سوریه
وزارت خارجه روسیه با دفاع از دیدار رئیس جمهور این کشور با رئیس دفتر سیاسی حماس در هفته جاری و در واکنش به انتقاد اسرائیل گروه حماس را «دارای پایگاه مردمی در میان فلسطینی‌ها» توصیف کرد.

دیمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه، روز سه‌شنبه در جریان دیدار خود از سوریه، در ملاقاتی در کاخ ریاست جمهوری دمشق شرکت کرد که در کنار بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، خالد مشعل نیز به آن دعوت شده بود.

در جریان این دیدار، رئیس جمهور روسیه گفت که مذاکرات سیاسی اسرائیل با فلسطینی‌ها باید گروه حماس را نیز شامل شود.

رئیس جمهور روسیه پس از سفر از سوریه به ترکیه نیز در دیدار با نخست وزیر ترکیه با تکرار مواضع خود، بر لزوم تماس و مذاکره با حماس تاکید کرد.

وزارت خارجه اسرائیل روز چهارشنبه در بیانیه‌ای از ملاقات آقای مدودیف با خالد مشعل و نظراتش در سفر به سوریه و ترکیه انتقاد کرد و حماس را «تشکل تروریستی تمام‌عیار که موجب کشته شدن صدها اسرائیلی در دو دهه اخیر شده و برای فلسطینی‌ها نیز مرگ و ویرانی به بار آورده» معرفی کرد.

وزارت خارجه اسرائیل در بیانیه خود خطاب به روسیه، با یادآوری تلویحی این امر که روسیه نبرد نظامی سختی با جدایی‌طلبان مسلمان چچن داشته نوشت که «اگر حماس جنگجوی راه آزادی است، باید پیکارجویان چچن را نیز تلاشگران راه آزادی دانست».

در واکنش به انتقاد دولت اسرائیل، آندری نسترنکو، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، روز پنج‌شنبه گفت که حماس در میان اکثریت فلسطینی‌ها مورد اعتماد است و «پایگاه مردمی دارد».

به گفته آقای نسترنکو، «نه تنها روسیه، بلکه سایر اعضای کمیته چهارجانبه صلح نیز با حماس در ارتباط بوده‌اند».

روسیه در گذشته خالد مشعل و هیات‌های حماس را به دیدار از مسکو دعوت کرده است، اما هیچ گاه دیداری در سطح رئیس جمهوری روسیه با سران حماس انجام نشده بود.

روسیه می‌گوید که آقای مدودیف در ملاقاتش در دمشق ازخالد مشعل خواسته است که گیلعاد شالیط، سرباز اسرائیلی، را پس از سپری شدن چهار سال از اسارت او در دست حماس آزاد کند.

رئیس جمهوری روسیه همچنین از مشعل خواست که با فتح، جنبش رقیب فلسطینی خود، از در آشتی درآید، و نیز به او گفت که روسیه آماده ارسال کمک برای مردم غزه و برداشتن گامهایی جهت رفع محاصره غزه است.

اسرائیل با حماس که بر غزه مسلط است در ژانویه سال ۲۰۰۹ درگیر نبرد پرتلفات و ویرانگری شد.

اما حماس با جنبش فتح نیز که بر کرانه باختری مسلط است رقابت شدیدی دارد، رقابتی گاه به‌شدت خونین که چهار سال پیش در چنین روزهایی منجر به جدا شدن غزه از تشکیلات فلسطینی شده و سرزمین‌های فلسطینی از آن هنگام به دو موجودیت کاملا مجزا تقسیم شده‌اند.

حماس از بیانیه روز پنج‌شنبه وزارت خارجه روسیه در دفاع از ملاقات رئیس جمهوری آن کشور با رئیس دفتر سیاسی حماس ابراز خشنودی کرد و آن را «نشان وزنه بودن حماس در عرصه سیاست» دانست.

صلاح البردویل، یکی از سخنگویان حماس، گفت که «به‌زودی کشورهای دیگری نیز به شناسایی مشروعیت حماس اقدام خواهند کرد».
آقای مدودیف در حالی با آقای مشعل دیدار کرد که یک روز قبل از آن، با شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل، در مسکو دیدار کرده بود.
XS
SM
MD
LG