لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۳۴

شکست نماینده عربستان در برابر سپاهان


بازیکنان تیم سپاهان در برابر تیم الاتحاد سوریه
مهدی سيد صالحی، گلزن تيم سپاهان اصفهان در فاصله هشت دقيقه به پايان مسابقه با تيم الشباب عربستان سعودی، با به ثمر رساندن تک گل با ارزش، دومين پیروزی نماينده فوتبال ايران را در جام قهرمانی باشگاههای آسيا رقم زد.

چهار شنبه شب در رياض، تيم سپاهان توانست به دومين پيروزی پياپی خود دست يابد و با شش امتياز به تنهايی در صدر گروه چهارم قرار گيرد .

تيم الشباب دو هفته پيش در العين امارات، دو بر صفر تيم العين، قهرمان پيشين اين جام را شکست داده بود . سپاهان نيز در همان روز با گل های مهدی سيد صالحی، دو بر يک تيم الاتحاد سوريه را شکست داده بود.

به گزارش آسوشيتد پرس از رياض، تيم الشباب پنج فرصت گل را هدر داد که تقريبا همگی در نيمه نخست بود.

تماشاگران طرفدار تيم سعودی اعتراض داشتند که تک گل تيم سپاهان آفسايد بوده است و در دقيقه ۸۸ شکايت داشتند که داور يک يک پنالتی به سود الشباب را نگرفته است.

سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا نيز با عنوان «گل دير هنگام سيد صالحی الشباب را غرق کرد»، نوشت: «سيد صالحی در دو مسابقه برای سومين بار گل زد تا تيم ايرانی سپاهان در ليگ قهرمانان ای اف سی، به يک پيروزی سرنوشت ساز يک بر صفر در خانه تيم الشباب، قهرمان ليگ عربستان سعودی دست يابد.»

مهاجم ۲۵ ساله، که در پيروزی دو بر يک بر تيم سوری الاتحاد هر دو گل تيم سپاهان را زده بود، در فاصله هفت دقيقه به پايان مسابقه بار ديگر گل زد تا دارنده جام حذفی ايران، هشت هزار تماشاگر حاضر در ورزشگاه را بهت زده کند.

اين پيروزی سپاهان را با حداکثر شش امتياز و با سه امتياز بيشتر نسبت به الشباب و با پنج امتياز بيشتر نسبت به دو تيم الاتحاد سوريه و العين امارات، بالاتر از سه تيم عربی، پيشتاز گروه چهارم کرد .

چهارشنبه شب نتيجه ديدار دو تيم الاتحاد و العين در سوريه يک بر يک مساوی شد.

آرمناک، مرد اول رياض

در بازی سپاهان و الشباب، تيم ميزبان بيشتر بازی را در دست داشت. گودوين عطرام، مهاجم الشباب، در اوايل بازی تهديد کننده ظاهر شد و در دقيقه ۱۸ با شليک خود آرمناک پتروسيان، دروازه بان تيم سپاهان را وادار به حرکتی نجات بخش کرد.

اين مهاجم غنايی الشباب، يک دقيقه بعد با ارسال نشات اکرم، با سر به توپ کوبيد که بار ديگر پتروسيان به خوبی منجی دروازه اش شد.

در اين دقايق عماد محمد رضا، بازيساز تيم سپاهان، به خوبی از سوی خط دفاعی تيم الشباب اداره می شد اما بازيکن ملی پوش عراقی در دقيقه ۲۹ از تله آفسايد تيم سعودی گريخت و به دروازه الشباب شليک کرد که ضربه اش از کنار بالای ديرک چپ دروازه محمد خوجه گذشت .

در نيمه دوم الشباب به ميدانداری خود ادامه داد و هفت دقيقه پس از شروع اين نيمه، عطرام بارديگر در آستانه گلزنی قرار گرفت و در پی ارسال توپ عمقی نشات اکرم و با سرعت خود موفق شد از ميان سه مدافع سپاهان بگريزد که خروج به موقع پتروسيان او را يک بار ديگر ناکام کرد .

در دقيقه ۵۹ اکرم جايش را به ناجی ماجراشی داد و بازيکن تازه نفس در بدو ورود با شليکی به دروازه بخت خود را آزمود که پتروسيان توپ او را به کرنر فرستاد.

ماجراشی در دقيقه ۷۶ هنگامی يک فرصت ديگر را هدر داد که ضربه او از فاصله نزديک، از کنار تيرک عمودی راست دروازه گذشت.

از دست رفتن اين فرصت جريمه سنگينی به بهای گل برتری سپاهان در دقيقه ۸۳ داشت که بر خلاف جريان بازی به ثمر رسيد .

اين گل وقتی به ثمر رسيد که محمد سيد صالحی پس از شکستن تله آفسايد الشباب، به تنهايی گريخت و پيش از آن که توپ را به نشانه تنها گل بازی به تور بچسباند، به آرامی خوجه را دور زد.

جنگ روانی پيش از مسابقه

در حالی که وليد الغيزانی و زيد المولد به عنوان دو مهره مهم تيم الشباب مصدوم و غايب بودند، سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا يک روز پيش از اين گزارش داده بود که واليد الغيزانی، مهره کارساز تيم الشباب با رهايی از مصدوميت، برای بازی در برابر تيم سپاهان اعلام آمادگی کرده است .

او در تمرين اوايل اين هفته از ناحيه مچ پا آسيب ديده بود.

الغيزانی بازيکن پيشين تيم الاهلی، آماده مسابقه روز چهارشنبه می شد تا در جام قهرمانان باشگاههای آسيا به دومين پيروزی پس از برتری بر تيم العين، قهرمان گذشته اين جام دست يابد.

با اين حال در مورد بازی زيد المولد، مدافع تيم الشباب ترديد همچنان بافی مانده بود . او در اثر مصدوميت در تمرين پيش از بازی با سپاهان در روز دوشنبه غايب بود.

در غياب او مسووليتهای کار دفاعی در برابر مهاجمان باهوش سپاهان به عبدالله سهيل سپرده شد . الغيزانی در اين مورد گفت: «من دچار مصدوميت ناچيز مچ پايم شدم و برای بازی با سپاهان آماده ام . اميدوارم همبازی ام المولد هم بتواند در اين بازی باشد . ما می دانيم که يک پيزوزی تيم مارا در صدر گروه قرار می دهد و ما برای رسيدن به اين هدف تلاش می کنيم .»

اما در پايان مسابقه اين دو تيم، سپاهان با يک پيروزی نادر از اواخر سال ۱۹۷۶ تا کنون در خاک عربستان، به اين مهم نائل آمد.

در آن سال تيم ملی فوتبال ايران در نخستين گام برای راهيابی به جام جهانی ۱۹۷۸ به عنوان تنها نماينده دو قاره آسيا و اقيانوسيه، در رياض سه بر صفر تيم ملی عربستان سعودی را شکست داده بود.

خوزه دمورياس، مربی الشباب، برای بازی با سپاهان، بدر الحقبانی را به همراه نشات اکرم و احمد عاطف، دو بازيکن عراقی، را در خط ميانی به کار گرفت و در خط حمله همچنان گودوين عطرام جای خود را حفظ کرد .

فدراسيون فوتبال عربستان سعودی پيش از بازی اعلام کرد که برای اين بازی بليت فروشی نمی شود، تا با رايگان شدن آن سيل تماشاگر هواخواه تيم سعودی روانه ورزشگاه بين المللی سلطان فهد شود؛ ترفندی که البته با شکست الشباب بی نتيجه ماند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG