لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۱۶

تظاهرات در برابر مجلس در اعتراض به آبگیری سد سیوند


مخالفان اجرای طرح سد سيوند معتقدند منطقه مورد بحث، محدوده ای باستانی است که ميراث فرهنگی کشف نشده بسياری را در دل خود جای داده است و اجرای هيچگونه طرح عمرانی در آن جز کاوش های باستانشناسی، جايز نيست.
در پی انتشار بيانيه احزاب و تشکل های ايران در مخالفت با اجرای طرح سيوند و گسترش نگرانی ها درباره امکان از دست رفتن بخش چشمگيری از ميراث فرهنگی ايرانيان، فعالان فرهنگی کشور بر آن شده اند تا روز چهارشنبه ۲۵ بهمن، در اعتراض به آبگيری سد سيوند، در برابر مجلس شورای اسلامی تظاهرات کنند.

در فراخوان جمعی از دانشجويان و فعالان فرهنگی آمده است که اين تظاهرات، در برابر در شمالی مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.

در اين فراخوان آمده است: «ما جمعی از دوستداران ميراث فرهنگی کشورمان به نمايندگی از جمع کثيری از پاسداران آثار باستانی و هويت ايرانی و ايرانيت از سراسر اين کهن ديار پارسا خواستار جلوگيری از تخريب آثار باستانی ميهنمان، خصوصا توقف عمليات اجرايی و آبگيری سد سيوند در استان هميشه فارس هستيم.»

در حالی که برخی مسوولان، آبگيری سد سيوند را طرحی عمرانی قلمداد می کنند، حاميان ميراث فرهنگی اجرای اين طرح را موجب نابودی بخش گسترده ای از ميراث فرهنگی ايران در استان فارس می دانند.

در اين راستا دهها حزب و مجمع با صدور بيانيهای ضمن مخالفت با آبگيری سد سيوند در منطقه تنگه بلاغی، خواستار بررسی دقيق کارشناسی در خصوص پيامدهای اين امر پيش از اجرای طرح آبگيری شده اند.

سازمان دانشآموختگان ايران اسلامی، سازمان مجاهدين انقلاب اسلامی، مجمع مدرسين حوزه علميه قم، حزب آيين مردم، حزب اتحاد ملی ايران، حزب اراده ملت ايران، حزب پاک، حزب ترقی ايران، حزب توسعه کرمانشاه، حزب جوانان ايران اسلامی، حزب سبز، حزب عدالت، حزب فرزندان ايران، حزب مردم، حزب مردمسالاری، جمعيت طرفداران نظم و قانون، جمعيت کارکنان ايران و جمعيت حمايت از حقوق بشر زنان، در بيانيه ای اعلام کرده اند که مخالف آبگيری سد سيوند هستند چرا که تنگه بلاغی يکی از کم مانندترين محوطههای باستانی ايران و نيازمند پژوهشهای بيشتر است.

مخالفان اجرای طرح سد سيوند معتقدند منطقه مورد بحث، محدوده ای باستانی است که ميراث فرهنگی کشف نشده بسياری را در دل خود جای داده است و اجرای هيچگونه طرح عمرانی در آن جز کاوش های باستانشناسی، جايز نيست.

از سويی گزارش می شود جمعی از دانشجويان، تحت نام «کميته دانشجويی دفاع از پاسارگاد»، در بيانيه ای اعلام کرده اند روز پنجشنبه ۲۶ بهمن ماه، همزمان با جشن «اسپندارمذگان» گرداگرد آرامگاه کورش کبيردر پاسارگاد را در بر خواهند گرفت و حلقه ای انسانی تشکيل خواهند داد.

در بيانيه کميته دانشجويی دفاع از پاسارگاد همچنين آمده است همزمان با تهران برای حضور در بامدادان روز پنجشنبه ديگران نيز از شهرهايی چون قزوين تبريز مشهد شيراز اصفهان اهواز و شهرهای ديگر به اين گردهمآيی خواهند پيوست.
XS
SM
MD
LG