لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۰۶

نمایندگان سنی عراق به تحریم پارلمان پایان دادند


اصلی ترین حزب سنی مجلس عراق روز پنج شنبه ۱۹ ژوئیه اعلام کرد که به نشانه تلاش برای آشتی ملی، به تحریم پارلمان پایان می دهد.

اصلی ترین حزب سنی مجلس عراق روز پنج شنبه ۱۹ ژوئیه اعلام کرد که به نشانه تلاش برای آشتی ملی، به تحریم پارلمان پایان می دهد.


این توافق در زمانی صورت گرفته که نوری المالکی نخست وزیر شیعه عراق، برای فرونشاندن آتش درگیری ها میان اکثریت شیعه و اقلیت سنی این کشور به شدت زیر فشار واشینگتن قرار دارد.


در آخرین گزارش ها در خصوص تخلفات ارتش آمریکا در عراق، روز پنج شنبه دو سربازآمریکایی به اتهام قتل یک شهروند عراقی در شهرکرکوک مجرم شناخته شدند.


جبهه توافق عراق، تحریم پارلمان را درماه ژوئن و دراعتراض به برکناری محمد المشهدانی رییس مجلس و از اعضای حزب جبهه توافق آغاز کرد.


نمایندگان پارلمان عراق که اکثر آنها شیعه هستند، محمد المشهدانی را از ریاست پارلمان بر کنار و یک نماینده شیعه را جایگزین وی کردند.


وی در آن زمان گفته بود که «دوباره باز خواهد گشت».


سالم الجباری، سخنگو و قانون گزار حزب جبهه توافق روز پنج شنبه گفت: «مشهدانی دوباره بازگشته است ،ما بازگشتیم.»


آقای الجباری افزود: «ما همچنین حس می کنیم که چندین قانون بسیار مهم داریم که باید روی آنها کارشود.»


تصویب قانونی که بر اساس آن اقلیت سنی مذهب عراق مشارکت بیشتری در بازی های سیاسی این کشور داشته باشند، ماه هاست که موضوع بحث واشینگتن با مقامات عراقی است؛ قوانینی که بتواند به حضور اقلیت سنی عراق در پارلمان که در حال حاضر ۴۵ کرسی از ۲۷۵ کرسی مجلس را در اختیار دارند، معنایی دهد.


بازگشت دوباره نمایندگان جبهه توافق پس از آن صورت می گیرد که ۳۰ نماینده مجلس عراق که گرایشات نزدیک به مقتدی صدر، روحانی تندروشیعه دارند نیز درهفته جاری اعلام کردند که به تحریم مجلس خاتمه می دهند و در جلسات شرکت خواهند کرد.


XS
SM
MD
LG