لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۵۳

محاکمه دو سرباز آمریکایی به اتهام قتل در عراق


ارتش آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد دو تن از سربازان این کشور، به اتهام اقدام به قتل عمد در کرکوک، مجرم شناخته شده اند.

ارتش آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد دو تن از سربازان این کشور، به اتهام اقدام به قتل عمد در کرکوک، مجرم شناخته شده اند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه این پرونده، رسوایی دیگری را برای ارتش آمریکا در عراق، پس از فروپاشی حکومت صدام حسین رقم زده است.


ارتش آمریکا در یک بیانیه رسمی اعلام کرد: «گروهبان ، تری کارلس و متخصص امورنظامی کریستوفر شر، در پی اقدام به جنایتی که حدود یک ماه پیش در شهر نفت خیز کرکوک به وقوع پیوسته است، مجرم شناخته شده اند».


به گفته ارتش آمریکا این محکومیت پس از انتشار گزارش هایی در مورد «خلاف هایی که به سربازان آمریکایی نسبت داده می شود» صورت گرفته است.


هنوز اطلاعات بیشتری در مورد پرونده این دو نفر منتشر نشده است. هر دو نفرسرباز مجرم پیش از آنکه به عراق منتقل شوند، در شرکتی در هاوایی کار می کردند.


به گفته ارتش آمریکا مایکل برودر، فرمانده ارشد این دو سرباز آمریکایی به دلیل « ضعف در اتخاذ تصمیم مناسب» به شغل دیگری گمارده شده است.


به گفته ارتش آمریکا آقای برودر، جرمی مرتکب نشده است، اما جا به جایی شغلی به این دلیل صورت گرفته که این دو سرباز زیر فرمان وی بودند.


این آخرین پرونده محکومیت سربازان آمریکایی درعراق محسوب می شود. پیش از این حدود یک ماه پیش سه سرباز آمریکایی دیگر برای کشتن سه عراقی مجرم شناخته شدند.


مایکل هانستی، ایون ولا و جرج سنداول، سه سرباز آمریکایی هستند که ماه گذشته برای «قتل عمد سه شهروند عراقی در سه حادثه جداگانه» مجرم شناخته شدند.


همچنین روز گذشته چهارشنبه ۱۹ ژوئیه، یک روز پیش از اعلام محکومیت این دونفر، یک سرباز آمریکایی دیگر برای آدم ربایی و توطئه چینی برای قتل یک شهروند عراقی درحدود یک سال پیش مجرم شناخته شد.


هیات منصفه نه نفره، ترنت توماس ۲۵ ساله را برای طراحی قتل هاشم ابراهیم اواد، به ضرب گلوله پس از آنکه او را از خانه اش در همدانیه در آوریل سال ۲۰۰۶ خارج کرد، متهم کرد.


نمونه ها ی زیادی از رسوایی ارتش امریکا در عراق پس از فروپاشی حکومت صدام حسین در ماه مارس سال ۲۰۰۳ گزارش شده است.


در سال ۲۰۰۴ میلادی انتشارعکس هایی از شکنجه زندانیان ابو قریب در غرب بغداد، دنیا را شوکه کرد. به گزارش خبر گزاری فرانسه در یک حادثه فجیع دیگر پنج سرباز آمریکایی به تجاوز و قتل یک دختر ۱۴ ساله در ماه مارس سال ۲۰۰۶ در شهر همدانیه متهم هستند.


اما بزرگترین پرونده رسوایی ارتش آمریکا پس از حمله نظامی به عراق، اتهامی است که به سه سریاز آمریکایی برای قتل ۲۴ شهروند عراقی وارد شده است.
XS
SM
MD
LG