لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۳

«هدف حمله به سوريه رهبر يک گروه تروريستی بود»


به گفته سازمان های اطلاعاتی آمريکا، ۹۰ درصد شبه نظاميان خارجی از طريق سوريه وارد عراق می شوند. (عکس از AFP)

با ادامه سکوت رسمی دولت آمريکا در باره حمله به سوريه، يک مقام امنيتی اين کشور هدف اين حمله را محل استقرار ابوقاضيه، رهبر يک گروه تروريستی اعلام کرده است.


اين مقام ضدتروريستی آمريکا بدون ذکر نام خود به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است که نيروهای آمريکايی در حمله روز يکشنبه پنجم آبان ماه خود به يک روستای سوريه به نام «السکريه» واقع در نزديکی مرز عراق، رئيس شبکه ای را به قتل رسانده اند که نيرو، اسلحه و پول وارد عراق می کرده است.


با این حال دولت آمريکا هنوز موضع رسمی خود را در باره اين حمله اعلام نکرده است.


اين مقام امنيتی، نام فرد هدف قرار گرفته شده در روستای السکريه را ابوقاضيه اعلام کرده است که نام مستعار رهبر يکی از گروه های مهم شبه نظامی های خارجی فعال در عراق است.


وزارت خزانه داری ايالات متحده ابوقاضيه را يکی از چهار فرد کليدی در شاخه عراق القاعده می داند که در سوريه زندگی می کرده است.


روز يک شنبه، دانا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد، از تاييد يا حتی سخن گفتن درباره حمله آمريکا به خاک سوريه سرباز زد.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، در حالی که خانواده های کشته شدگان اين حمله، روز دوشنبه در مراسمی پيکر کشته شدگان را به خاک می سپردند، يکی از روستاييان گفت که نيروهای آمريکايی هنگام حمله به مرز عراق و سوريه دو نفر را نيز دستگير کرده و با هليکوپتر برده اند.


دولت سوريه، شامگاه يکشنبه اعلام کرد که چهار هلی کوپتر نظامی ايالات متحده عصر روز يکشنبه به ساختمانی غيرنظامی در روستای السکريه واقع در هشت کيلومتری مرز سوريه و عراق حمله کردند و در جريان اين حمله هشت نفر کشته شده اند.


به گزارش آسوشيتردپرس، همان روز يک مقام نظامی ضدتروريستی آمريکا در واشنگتن، بدون ذکر نام خود تاييد کرد که نيروهای ويژه اين کشور طی يک حمله در خاک سوريه شبکه ای از شبه نظامی های مرتبط با القاعده را هدف قرار داده اند که قصد ورود به عراق را داشته اند.


حمله روز يک شنبه در حالی انجام شد که از تعداد شبه نظاميان خارجی که وارد عراق می شوند کاسته شده است. يک مقام عالی رتبه اطلاعاتی نظامی آمريکا در ماه ژوييه به آسوشيتدپرس گفت که اين تعداد به ۲۰ شبه نظامی در ماه کاهش يافته است، در حالی که اين رقم در سال گذشته ۱۰۰ نفر تخمين زده می شد.


نيروهای آمريکا در سال جاری با حملات موشکی دست کم دو تن از فرماندهان ارشد القاعده در پاکستان را کشته اند. اين اقدام آمريکا در عبور از مرز های پاکستان موجب اعتراض شديد اسلام آباد به شکسته شدن حريم مرزهای خود شده است.

در يک سال گذشته چندين بار با عبور از مرزهای عراق و افغانستان، به محل استقرار اعضای شبکه های تروريستی حمله کرده است.

نيروهای آمريکا در سال جاری با حملات موشکی دست کم دو تن از فرماندهان ارشد القاعده در پاکستان را کشته اند. اين اقدام آمريکا در عبور از مرز های پاکستان موجب اعتراض شديد اسلام آباد به شکسته شدن حريم مرزهای خود شده است.

به گفته سازمان های اطلاعاتی آمريکا، ۹۰ درصد شبه نظاميان خارجی از طريق سوريه وارد عراق می شوند. اين سازمان ها می گويند اين افراد خارجی خطرناک ترين افراد فعال در عراق هستند که آموزش بمب سازی ديده اند، در استفاده از سلاح های سبک مهارت دارند، و بيش از عراقی ها در حملات انتحاری داوطلب می شوند.


XS
SM
MD
LG