لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۵۷

آزمون تافل بار دیگر در ایران اجرا می‌شود


ای‌تی‌اس، موسسه آمریکایی آزمون‌های تحصیلی، روز پنج‌شنبه در وب‌سایت رسمی خود خبر داد که ثبت نام متقاضیان ایرانی برای آزمون‌های تافل و جی‌آر‌ای را بار دیگر از سر می‌گیرد.

این موسسه دو هفته پیش اعلام کرده بود که به دلیل این که تحریم‌های شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی بانک‌ها و موسسه‌های مالی فعال در ایران را تحت تاثیر قرار داده، این موسسه به طور موقت ثبت نام تافل در ایران را متوقف کرده است.

ای‌تی‌اس که مهم‌ترین برگزارکننده آزمون تافل (آزمون انگليسی به عنوان زبان خارجی) در بیش از ۹ هزار نقطه در جهان است، در وب‌سایت خود تاکید کرده بود که به دلیل تحریم‌ها قادر نیست دریافت وجوه پرداختی متقاضیان ایرانی را انجام دهد و تا پیدا شدن سازوکاری جایگزین، این آزمون در ایران برگزار نخواهد شد.

این موسسه برگزارکننده آزمون تافل روز پنج‌شنبه در وب‌سایت خود اعلام کرد که بار دیگر جواز برگزاری آزمون در ایران را از دفتر نظارت بر دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا دریافت کرده است.

پیشتر معاون سازمان سنجش آموزش ایران ابراز امیدواری کرده بود که مشکل پیش آمده در مورد آزمون تافل برای ایرانیان تا ۳۱ تیرماه سال جاری حل شود.

به دلیل چهار قطعنامه تحریمی در شورای امنیت سازمان ملل و برخی از تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا، بانک‌ها و موسسات مالی ایرانی یکی پس از دیگری در این سال‌ها با محدودیت شدید در عرصه بین‌المللی مواجه شده‌اند.

تازه‌ترین قطعنامه تحریمی ایران در ۲۰ خرداد ۱۳۸۹ در شورای امنیت به تصویب رسید و ایران علی‌رغم تلاش‌های دیپلماتیک خود و پذیرفتن مبادله سوخت در خاک ترکیه نتوانست جلوی این اقدام را بگیرد.

در این قطعنامه موسوم به قطعنامه ۱۹۲۹ با عطف به قطعنامه‌های ۱۷۳۷ و ۱۸۰۳، از کشورها خواسته شده است در مورد نقل و انتقال‌های مالی توسط بانک‌های ایرانی و از جمله بانک مرکزی ایران «هوشیار» باشند و از نقل‌و انتقال‌های مربوط به فعالیت‌های حساس هسته‌ای، یا سامانه‌های پرتاب سلاح‌های هسته‌ای، جلوگیری کنند.

دراین قطعنامه به ویژه به بانک ملت و بانک‌های وابسته و مرتبط به آن اشاره شده است.
XS
SM
MD
LG