لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۱۳

طرح دوباره ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه


اين شيخ اماراتی در روزی که «روز استقلال امارات» خوانده می شود، بار ديگر ادعا کرد که امارات متحده عربی، صاحب اصلی جزاير ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک است.

امارات متحده عربی، روز شنبه بار ديگر ادعای مالکيت بر جزاير سه گانه ایران در خليج فارس را مطرح کرد و از تهران خواست که برای «حل اين مساله»، در مذاکرات دو جانبه شرکت کند.


در گزارشی که توسط خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی – WAM – مخابره شده و در خبرگزاری های بين المللی نيز بازتاب يافته است، طرح دوباره ادعای تازه امارات، از زبان شيخ خليفه بن زايد آل نهيان، حاکم امارات منتشر شده است.


اين شيخ اماراتی در روزی که «روز استقلال امارات» خوانده می شود، بار ديگر ادعا کرد که امارات متحده عربی، صاحب اصلی جزاير ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک است.


اين در حالی است که دو روز ديگر، در شورای همکاری خليج فارس برای نخستين بار محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران نيز حاضر خواهد شد.


اين شورا در سال ۱۹۸۱ ميلادی و با حضور امارات متحده عربی، قطر، عمان، بحرين، کويت و عربستان سعودی تشکيل شد و کشورهای عضو نام آن را ««شورای همکاری کشورهای عربی خليج» انتخاب کردند. رسانه های فارسی زبان نيز آن را «شورای همکاری خليج فارس» می خوانند.


خبرگزاری دولتی امارات به نقل از حاکم اين کشور نوشته است: «جزاير تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، بخش کامل کننده کشور ما هستند. ما برای بازگرداندن آنها از هيچ تلاشی دريغ نخواهيم کرد و خواهان بازگشت حق حاکميت بر آنها هستيم.»


در دهه ۸۰ ميلادی، امارات متحده عربی ادعای تملک اين جزاير را در چارچوب شکايتی از ايران در سازمان ملل متحد مطرح کرد که رای نهايی به نفع ايران بود.


صدام حسين، ديکتاتور سابق عراق نيز زمانی که در سازمان ملل به دنبال کسب مشروعيت برای حمله نظامی به خاک ايران بود، «آزاد سازی جزاير سه گانه» را به عنوان يکی از اهداف اين حمله مطرح کرد.  • «ما کماکان [از ايران] می خواهيم که يا به مذاکرات دو جانبه و مستقيم تن دهد و يا اينکه مساله را به دادگاه عدالت بين المللی ببرد.»
حاکم امارات

اين سه جزاير در موقعيتی بسيار حساس در دهانه هرمز قرار گرفته اند و حاکميت اين جزاير به معنای کنترل تنگه هرمز است.


حاکم امارات خطاب به مقام های ايرانی گفت: «ما به جامعه بين المللی و رهبران ايران درباره اهميت عظيم اشغال اين جزاير، هشدار داده ايم.»


وی افزود: «ما کماکان [از ايران] می خواهيم که يا به مذاکرات دو جانبه و مستقيم تن دهد و يا اينکه مساله را به دادگاه عدالت بين المللی ببرد.»


اين حاکم امارات گفت که اين کشور کوچک حاشيه خليج فارس، به تصميم دادگاهی بين المللی، - «هر تصميمی که باشد» - تن می دهد.


تهران تاکنون درخواست های مکرر ابوظبی را برای بازگشايی پرونده حاکميت بر جزاير سه گانه در دادگاهی چون دادگاه لاهه را ناديده گرفته است.


به رغم اينکه هرازگاهی امارات متحده عربی، ادعای مالکيت بر جزاير سه گانه را مطرح می کند، اما جمهوری اسلامی ايران روابط خوبی با حاکمان اماراتی دارد و سطح مبادلات تجاری دو کشور نيز بسيار بالا است.


در همین زمینه

XS
SM
MD
LG