لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۵۴

احمدی نژاد به امارات متحده عربی می رود


آقای احمدی نژاد سفر دو روزه خود به امارات متحده عربی را درست پس از سفرديک چينی ، معاون رييس جمهوری آمريکا، به امارات انجام می دهد

محمود احمدی ‌نژاد روز يکشنبه بیست و دوم اردیبهشت در نخستين سفر يک رييس جمهوری اسلامی ایران به امارات متحده عربی، عازم اين کشور حاشيه خليج فارس می شود.


آقای احمدی نژاد سفر دو روزه خود به امارات متحده عربی را درست پس از سفر ديک چينی، معاون رييس جمهوری آمريکا به امارات انجام می دهد. سفر آقای چينی، به گفته تحليلگران، تاکيدی بود بر مناسبات نزديک امارات با آمريکا.


با این حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه، نزديکی روابط امارات با آمريکا از یک سو و اختلاف امارات با ايران برسر جزاير تنب بزرگ ، تنب کوچک و ابوموسی از سوی دیگر، مانع از گسترش روابط این کشور با ايران نشده است.


به رغم اختلاف ها، ايران و امارات روابط گسترده تجاری دارند و امارات بزرگترين شريک تجاری ايران است. واردات غيرنفتی ايران از امارات در سال گذشته خورشيدی به رقم ‪ ‪ ۷/۶۷‬ميليارد دلار رسيد که ۲۰‬درصد از کل واردات ايران را تشکيل می داد.


به گفته کنسولگری ايران در دبی، دستکم ‪ ۴۰۰‬هزار نفر از ساکنان این کشور حاشیه خلیج فارس ایرانی-اماراتی هستند

در همين زمينه و به طور خاص، اميرنشين دبی، به عنوان روزنه تجاری جمهوری اسلامی به جهان خارج عمل کرده است.


انتصاب حميد رضا آصفی يکی از ديپلمات های بلند پایه و سخنگوی سابق وزارت امور خارجه به عنوان سفيرايران در امارات متحده عربی، بر اهميت روابط دو کشور تاکید دارد.


از سوی ديگر به گفته کنسولگری ايران در دبی، دستکم ‪ ۴۰۰‬هزار نفر از ساکنان ‪چهار‬ ميليون و يکصد هزار نفری اين کشور کوچک حاشيه جنوبی خليج فارس، امارات- ايرانی هستند.


امارات متحده عربی برای نشان دادن حسن نيت خود روز چهارشنبه اعلام کرد که ‪ ۱۲‬غواص ايرانی که در ماه جاری ميلادی در آب‌ های ابوموسی بازداشت شده بودند را آزاد کرده است.


يکی از مورد اختلاف کمتر آشکار شده امارات و ايران، وجود يک دفتر ارتباطی آمريکا در دبی است. اين دفتر به دليل نبود روابط ديپلماتيک ميان واشنگتن و تهران مسووليت ارتباط و برقراری تماس با ايرانی‌ها را به عهده دارد.


پس از تاسيس اين دفتر، ايران به امارات متحده اعتراض کرد و متقابلا امارات، از علنی بودن اين اعتراض، شکايت کرد.


شيخ خليفه بن زائد آل نهيان، ریيس دولت امارات ، در ماه مارس گذشته گفت کشورش هرگز نخواهد پذيرفت که به عنوان پایگاهی برای «عمليات خصمانه» عليه ايران، مورد استفاده قرار گیرد.


از سوی دیگر، کشورهای عرب حاشیه خليج فارس از خطرات زيست محيطی ناشی از سانحه احتمالی در نيروگاه اتمی بوشهر، ابراز نگرانی کرده اند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG