لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۲

انتقاد تند پادشاه عربستان از تبلیغ تشیع در منطقه


هرچند پادشاه عربستان به جمهوری اسلامی ايران اشاره مستقيم نکرده، اما از گسترش اقدامات تبليغ به گرايش های شيعيان در منطقه اظهار نگرانی کرده است.
ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی با محکوم کردن اعمال کسانی که به گفته او «برای گسترش شيعه در منطقه» فعاليت می کنند، بدون ذکر نام جمهوری اسلامی ايران، به شکلی غیر مستقیم از سياستهای دولت ايران در اين زمينه انتقاد کرد.

به گزارش آسوشيتد پرس از کويت، عبدالله بن عبدالعزيز، در گفت و گويی که روز شنبه در يک روزنامه کويتی به چاپ رسيده، گرايش برخی سنی ها به شيعيان و تغيير مذهب آنها را محکوم کرده و گفته سنی ها، همواره اکثريت جمعيتی مسلمان باقی خواهند ماند.

هرچند پادشاه عربستان به جمهوری اسلامی ايران اشاره مستقيم نکرده، اما از گسترش اقدامات تبليغ به گرايش های شيعيان در منطقه اظهار نگرانی کرده است.

ايران، سکونت گاه برزگترين جامعه شيعيان جهان است و برخی رسانه های عربی نيز پيش از اين در گزارش هايی به اقدامات جمهوری اسلامی در تبليغات مذهب اسلامی «شيعه» در منطقه اعتراض کرده اند.

ملک عبدالله در گفت و گو با روزنامه کويتی السياسيه، گفت: «ما مواظب اين گونه اقدامات هستيم وتمامی اين کارها را زير نظر داريم اما به نظر ما، امکان اين کار وجود ندارد و سنی ها حاضر نخواهند شد از اعتقاد خود دست بردارند.»

کشورهای عربی منطقه از گسترش شيعه گرايی ايران در منطقه نگران هستند و ايران را متهم می کنند که از نفوذ خود در ميان شيعيان عراق و لبنان، بهره برداری سياسی می کند.

هفته نامه مصری الاهرام نيز در يادداشت سردبير خود در روز شنبه نوشت، ايران حتی در کشورهايی به تبليغ تشيع می پردازد که اقليت شيعه ندارند و تمامی اين کارها يادآور پادشاهی صفويه در ايران است.

انتقادات اخير پادشاه عربستان سعودی، دومين حمله مقامهای عالی رتبه اين کشور به ايران طی یک هفته اخیر است؛ روز چهارشنبه، چهارم بهمن ماه، سعود ال فيصل، وزير امور خارجه عربستان سعودی نيز، خطاب به ايران گفت که در امور اعراب، «مداخله» نکند.

وزير امورخارجه عربستان در مصاحبه با روزنامه فيگارو که روز چهارشنبه هفته گذشته منتشر شد، با واژه هايی تند از آنچه «دخالت» ايران در امور عراق می خواند انتقاد کرد.

وی همچنين با انتقاد از طرح دولت فرانسه برای گسيل داشتن فرستاده ای به تهران برای مذاکره درباره بحران لبنان گفت که اجرای اين طرح «تاييدی است بر اينکه ايران می تواند در دنيای عرب دخالت کند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG