لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۵:۲۶

چندین جنگنده آمریکایی به پایگاهی در ترکیه فرستاده شدند


روز چهارشنبه، ۲۴ فروند هواپيمای جنگی اف۱۶، هواپيمای تجسسی آواکس و هواپيمای باری آمريکا، در پايگاه هوايی «انجرليک» در آدانا واقع در جنوب ترکيه فرود آمدند.
پس از سه سال، هواپيماهای تجسسی و جنگنده آمريکا وارد پايگاه هوايی «انجرليک» ترکيه شدند.

به گزارش خبرگزاری نيمه رسمی آناتولی، نامق طان سخنگوی وزارت خارجه ترکيه هدف از ورود مجدد جنگنده های آمريکا به پايگاه «انجرليک» را آموزش نيروی هوايی ترکيه توصيف کرده است.

نامق طان گفته است که هواپيماهای جنگی و تجسسی آمريکا که از پايگاه خود در آلمان وارد پايگاه هوايی انجرليک شده اند، در کنترل نيروی هوايی ترکيه قرار خواهند داشت.

وزارت خارجه ترکيه احتمال استفاده آمريکا از پايگاه «انجرليک» برای حمله به ديگر کشورها را رد کرده است.

روز چهارشنبه، ۲۴ فروند هواپيمای جنگی اف۱۶، هواپيمای تجسسی آواکس و هواپيمای باری آمريکا، در پايگاه هوايی «انجرليک» در آدانا واقع در جنوب ترکيه فرود آمدند.

پس از سال ۲۰۰۳ و جنگ برای سرنگونی صدام حسين در عراق، اين نخستين باری است که هواپيماهای جنگی آمريکايی وارد پايگاه «انجرليک» می شوند. در جنگ سرنگونی حکومت صدام دولت ترکيه اجازه نداد هواپيماهای آمريکايی جهت تقويت جبهه شمال عراق از پايگاه «انجرليک» استفاده کنند. اين موضوع تنش هايی را در روبط آنکارا و واشنگتن ايجاد کرد.

استفاده مجدد هواپيماهای جنگی و جاسوسی آمريکا از پايگاه «انجرليک» گمانه زنی رسانه های ترکيه درباره حمله احتمالی آمريکا به مراکز هسته ای ايران را دامن زده است.

یکی از شبکه های تلويزيونی ترکيه طی گزارشی در اين رابطه اين سئوال را مطرح کرد که آيا ورود دوباره هواپيماهای جنگی آمريکا به پايگاه «انجرليک»، با تأکيد ايران بر ادامه فعاليتهای هسته ای، در ارتباط است؟

پاره ای از گزارش های تأييد نشده نيز استفاده مجدد هواپيماهای آمريکا از پايگاه «انجرليک» را بنا به خواست ترکيه و به منظور جلوگيری از انتقال اين پايگاه به کردستان عراق که از ديد آنها به تقويت منطقه فدرال کردهای عراقی می انجامد، دانسته اند.

ترکيه اين ادعاها را تکذيب کرده است.
XS
SM
MD
LG