لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۰۵

«آنکار برای حل بحران لبنان آماده است»


آقای اردوغان طی کنفرانسی مطبوعاتی با فواد سينيوره در مزارع شبعا، ضمن ياد آوری ديدارهای خود با مقامات ايران و سوريه به منظور حل بحران سياسی لبنان، تأکيد کرد در صورتی که طرف های لبنانی و کشورهای منطقه خواهان ميانجيگری ترکيه باشند، ترکیه «با کمال خوشنودی»
رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه، در جريان ديداری رسمی از لبنان، آمادگی کشورش را برای ميانجيگری با هدف حل بحران سياسی لبنان اعلام کرد و خواستار تلاش همه طرفهای لبنانی برای حفظ وحدت اين کشور شد.

آقای اردوغان به همراه هیاتی سياسی در جريان سفر يک روزه خود به لبنان به طور جداگانه با اميل لهود رييس جمهور، فواد سينيوره نخست وزير، نبيه بری رييس پارلمان، وليد جنبلاط رهبر دوروزی های لبنان، سعد حريری فرزند رفيق حريری و محمد رعد رييس گروه پارلمانی حزب الله لبنان ديدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری سی ان ان ترک، رجب طيب اردوغان در اين ديدارهای فشرده تلاش کرد بحران سياسی لبنان با کمک همه طرف های لبنانی حل شود.

آقای اردوغان طی کنفرانسی مطبوعاتی با فواد سينيوره در مزارع شبعا، ضمن ياد آوری ديدارهای خود با مقامات ايران و سوريه به منظور حل بحران سياسی لبنان، تأکيد کرد در صورتی که طرف های لبنانی و کشورهای منطقه خواهان ميانجيگری ترکيه باشند، ترکیه «با کمال خوشنودی» اين وظيفه را انجام خواهد داد.

نخست وزير ترکيه در ديدار با محمد رعد رييس گروه پارلمانی حزب الله لبنان که نخستين ديدار وی با يک مقام حزب الله محسوب می شود، گفت: «لازم است اين سازمان احساسات را کنار بگذارد و مشکلات خود با طرف های لبنانی و اسراييل را از طريق گفت و گو حل کند.»

همچنين رجب طيب اردوغان از مرکز نيروهای ترکيه در جمع نيروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد موسوم به «يونيفيل» در شهر ساحلی صور ديدن کرد.

سفر رجب طيب اردوغان به لبنان با اعتراض ارامنه اين کشور مواجه شد. ديروز صدها تن از ارامنه بيروت بنا به درخواست آکوپ پاکرادونيا رييس فراکسيون ارامنه در پارلمان لبنان، با برگزاری تظاهراتی، اعتراض خود را نسبت به ورود نخست وزير ترکيه ابراز داشتند. ارامنه بيروت آقای اردوغان را به مداخله در امور لبنان متهم کردند.
XS
SM
MD
LG