لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۱۲

نصرالله: «تظاهرات دولت را سرنگون می کند»


آقای نصرالله، نخست وزیر لبنان را متهم به زد و بند سیاسی با دولت اسراییل در جریان جنگ 34 روزه تابستان گذشته کرد و به هواخواهانش وعده داد که اعتراضات خیابانی، دولت لبنان را ساقط خواهد کرد.

در هفتمین روز از اعتراضات گسترده خیابانی از سوی طرفداران حزب الله و گروه های طرفدار سوریه در لبنان، تصویر و سخنان حسن نصرالله در دو میدان مرکزی بیروت از طریق پرده های بزرگ نمایشی برای طرفدارانش پخش شد.


آقای نصرالله، نخست وزیر لبنان را متهم به زد و بند سیاسی با دولت اسراییل در جریان جنگ 34 روزه تابستان گذشته کرد و به هواخواهانش وعده داد که اعتراضات خیابانی، دولت لبنان را ساقط خواهد کرد.


وی مدعی شد که آقای سینیوره به ارتش لبنان دستور ضبط جنگ افزارهای حزب الله را داده است. حسن نصرالله در ادامه سخنان خود همچنین مسوولیت جنگ میان اسراییل و گروهش را متوجه اسراییل، آمریکا و مقامات دولت فواد سینیوره کرد.


این اظهارات از سوی احمد فتفات، وزیر کشور موقت لبنان در دوران جنگ 34 روزه رد شد.


متحدان آقای سینیوره حزب الله را متهم می کنند که با حمایت ایران و سوریه در صدد برانداختن دولت فعلی و برهم زدن ثبات در منطقه هستند. اتهاماتی که از سوی تهران و دمشق رد شده است.


رهبر حزب الله لبنان در سخنان خود همچنین از آمادگی خود برای مذاکره سخن به میان آورد و گفت گروهش تنها برای مبارزه با اسراییل دست به اسلحه می برد.


او اضافه کرد که تا زمان دستیابی به اهدافشان، خیابان های بیروت را ترک نخواهند کرد.


سخنان اخیر حسن نصرالله اقدامی در جهت جلب تعداد بیشتری از تظاهرکنندگان در تظاهرات گسترده ای که برای روز یکشنبه ترتیب داده برآورد می شود.


اعتراضات گسترده خیابانی در لبنان به دعوت حسن نصرالله پس از آن صورت پذیرفت که دولت فواد سینیوره از پذیرش درخواست حزب الله مبنی بر تشکیل دولت اتحاد ملی در لبنان سرباز زد.


حزب الله خواهان داشتن حق وتو در این دولت پیشنهادی است.


در پاسخ به اظهارات اخیر حسن نصرالله، فواد سینیوره که از حمایت قدرت های غربی و خصوصا واشینگتن برخوردار است تصریح کرد که در مقابل اعتراضات سر فرود نخواهد آورد و معتقد است که دولتش از مشروعیت کامل برخوردار است.


XS
SM
MD
LG