لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۲۹

تلویزیون «العالم» در کشورهای عربی قطع شد


لوگوی تلویزیون عربی‌زبان العالم، متعلق به جمهوری اسلامی
دو اپراتور اصلی تلویزیون ماهواره‌ای در خاورمیانه روز چهارشنبه پخش برنامه های شبکه تلویزیونی العالم، تلویزیون عربی جمهوری اسلامی ایران ، را برای کشورهای عرب زبان قطع کردند.

دو کمپانی «عرب‌ست» در عربستان سعودی و «نایل‌ست» در مصر که امواج ماهواره‌ای را به میلیون‌ها بیننده عربی‌زبان در بیش از ۱۰۰ کشور جهان می‌رسانند دلیل عدم پخش برنامه‌های شبکه العالم را «نقض مفاد قرارداد» از سوی این شبکه عنوان کرده‌اند.

شبکه العالم در بیانیه‌ای که بر وب‌سایت خود منتشر ساخته است می‌گوید که «عرب‌ست و نایل‌ست این شبکه عربی‌زبان را قطع کرده‌اند».

مسئولان شبکه العالم که همواره به دولت‌های عربی نگاه انتقادآمیز داشته است در مقابل انگیزه این دو کمپانی را «سیاسی» و این اقدام را «مصداق نقض آزادی بیان» خوانده‌اند.

به گفته عاطف الموسوی، مدیر دفتر العالم در بیروت لبنان، یک مقام مصری بدون هیچ توضیحی به شبکه العالم گفته است که دستور قطع پخش برنامه‌های این شبکه «از سوی مقامات بالا» صادر شده است.

به گفته آقای الموسوی، به‌رغم این تصمیم مقامات عربی این شبکه هنوز از طریق چهار اپراتور دیگر که بیشتر اروپا و آمریکا و آسیا را پوشش می‌دهند قابل دسترسی است.

به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس، کشورهای عربی و به‌ویژه مصر و عربستان سعودی «نگران گسترش نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه از طریق حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی و افراطی» هستند. در این میان برنامه هسته‌ای ایران نیز که تهران می‌گوید اهداف صلح‌آمیز دارد مزید بر علت شده است.

یک سازمان حقوق بشری مستقر در قاهره، پایتخت مصر، قطع برنامه‌های العالم را «تندترین» اقدام تاکنون علیه این شبکه توصیف کرده است.

آسوشیتدپرس از قول جمال عید، از شبکه عربی اطلاعات حقوق بشر، می‌گوید که پیشتر نیز این شبکه در مصر قطع شده، ماموران امنیتی دفاتر آن را بازرسی کرده‌اند، و العالم هم اکنون در مصر با اتهام «ایجاد التهاب و تشویش اذهان» تحت پیگرد است.

شبکه تلویزیونی العالم نبرد دولت یمن با شورشیان شیعه در شمال این کشور را از نزدیک دنبال کرده و به طور منظم بیانیه‌های این شورشیان را که عربستان سعودی را به حمایت از صنعا متهم می‌کنند منتشر ساخته است.

کمپانی عرب‌ست متعلق به چند کشور عربی از جمله عربستان است.
XS
SM
MD
LG