لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۳۳

تصرف کشتی ایتالیایی با بار ایرانی به دست دزدان دریایی


عکس تزئینی است
خبرگزاری فرانسه از تصرف یک کشتی باری ایتالیایی در دریای عرب در نزدیکی عمان در روز پنج‌شنبه خبر می‌دهد که با ۲۱ خدمه از جمله شش نفر تبعه کشور ایتالیا به سوی ایران در حرکت بوده است.

این خبرگزاری به نقل از شرکت صاحب این کشتی باری از شلیک این دزدان دریایی به سوی کشتی خبر می‌دهد، اما می‌افزاید که در این حمله به کسی آسیب نرسیده و ناخدا و خدمه کشتی «در وضع مناسبی هستند».

گرچه در خبرها هنوز به ملیت دزدان دریایی مسئول تصرف این کشتی اشاره‌ای نشده، اغلب کشتی‌هايی که در مسير آب‌های خليج عدن و اقيانوس هند در حرکت‌اند با خطر دزدان دریایی سومالیایی روبه‌رو هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کشتی «روسالیا داماتو» که با بار سویا از برزیل به سوی ایران در حرکت بوده در ۶۵۰ کیلومتری خلیج عدن مورد حمله قرار گرفته است.

به گفته سخنگوی شرکت صاحب این کشتی باری، در حالی که دزدان دریایی هنوز درخواست باج نکرده‌اند، موضوع این کشتی‌ربایی به اطلاع وزارت خارجه ایتالیا رسیده است.

دزدان دریایی سومالیایی در ماه فوریه نیز در اقیانوس هند یک نفتکش ایتالیایی را با ۲۲ خدمه آن ربودند.

در مردادماه سال ۱۳۸۹ نیز ایران از حمله ناموفق این دزدان به یک کشتی باری ایرانی در دریای احمر خبر داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از گزارش اداره بین‌المللی دریانوردی که در ماه جاری میلادی منتشر شده است می‌گوید که آمار حمله دزدان دریایی در سه ماه نخست سال ۲۰۱۱ به ۱۴۲ مورد رسیده که برای خود رکورد محسوب می‌شود.

این خبرگزاری همچنین می‌گوید که در حال حاضر بیش از ۴۰ کشتی خارجی در تصرف دزدان دریایی است که برای بازپس دادن آنها درخواست باج کرده‌اند.

برخی از کارشناسان میزان باجی را که دزدان دریایی سومالیایی تاکنون برای آزاد کردن کشتی‌ها دریافت کرده‌اند تا ۱۵۰ میلیون دلار تخمین می‌زنند.
XS
SM
MD
LG