لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۳۴

حفاظت از جنگل های آمازون با کاندوم


عکسی از آمازون

اگر به شما بگويند کاندوم برای حفظ جان انسان ابزار مهمی است حتما شما باور می کنيد، ولی اگر کسی بگويد که با کاندوم می توان از جنگل ها نيز حفاظت کرد چطور؟


مقامات برزيلی بر اين باورند که چنين کاری شدنی است.


آنها برای جلوگيری از تخريب جنگل های آمازون توسط مردمان ساکن اين منطقه يک کارخانه کاندوم بزرگ در شهر ساپوری در ايالت آکری در جنوب شرق برزيل راه اندازی کرده اند.


ماده اوليه اين کارخانه که قرار است سالانه حدود ۱۰۰ ميليون کاندوم توليد کند، شيره درخت است.


وزارت بهداشت برزيل با تاسيس کارخانه کاندوم سازی بيش از ۵۰۰ خانواده ساکن در منطقه روی هم سالانه حدود يک ميليون و سی صد هزار دلار درآمد خواهد داشت.

درخت کائوچو که بخش بزرگی از درخت های جنگ های آمازون را تشکيل می دهد، حاوی شيره ای است که از آن لاستيک طبيعی گرفته می شود.


بدين ترتيب مردمان ساکن در شهر ساپوری می توانند با کمک درختان امرار معاش کنند بدون آنکه نياز داشته باشند آنها را قطع کنند.


بنابر ارزيابی وزارت بهداشت برزيل با تاسيس کارخانه کاندوم سازی بيش از ۵۰۰ خانواده ساکن در منطقه روی هم سالانه حدود يک ميليون و سی صد هزار دلار درآمد خواهد داشت.


هوگو پز دو سوزا، ۴۳ ساله، که يکی از ساکنان شهر ساپوری است در گفتگو با يک روزنامه محلی گفته است با راه اندازی کارخانه می تواند درآمدش را دو برابر کند و به همين دليل هم قصد دارد چند گاو بخرد و وضع زندگی خانواده اش را بهبود ببخشد.


مقامات برزيلی علاوه بر اين اميدوارند با کمک توليدات اين کارخانه کشورشان از واردات کاندوم از کشورهای آسيايی بی نياز شود. دولت برزيل سال گذشته در راستای مبارزه با بيماری ايدز حدود ۱۲۰ ميليون کاندوم رايگان در ميان شهروندان توزيع کرد که بخش عمده آن از خارج وارد شده بود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG