لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۳۷

نخستین پيش بينی ها درباره انتخابات شوراها در تهران


خبرگزاری رويترز نوشته است که رقابت اصلی در پايتخت، ميان دو ائتلاف «رايحه خوش خدمت» (هواداران آقای احمدی نژاد) و ائتلاف هواداران محمد باقر قاليباف، شهردار تهران در جريان است.
خبرگزاری رويترز، ساعاتی مانده به پايان زمان رای گيری در انتخابات شوراهای شهر و روستا در ايران، در گزارشی از تهران نوشته است که تا اين لحظه، فهرست نامزدهای هوادارا محمود احمدی نژاد در شهر تهران، برای ورود به شورا بخت بيشتری دارند.

خبرنگار اين خبرگزاری در تهران معتقد است که در جمهوری اسلامی ايران، هيچ يک از نظرسنجی هايی که نتايج انتخابات را پيش بينی می کنند «قابل اعتماد» نيستند، اما نوشته است که بسياری از رای دهندگان تهرانی، معتقدند فهرست هواداران محمود احمدی نژاد، فهرست پيروز انتخابات شوراها در پايتخت خواهد بود.

به نوشته اين خبرگزاری، نتايج انتخابات شوراهای شهر و روستا نشان خواهد داد که آيا محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، در ميان مردم محبوبيت دارد يا نه؛ چرا که جمعی از نزديکان و هواداران وی در اين انتخابات نامزد شده اند و هرگز وابستگی خود به رييس جمهوری را انکار نکرده اند.

در اين گزارش به نقل از جوانی به نام علی دمابی، که ۱۸ ساله و از ساکنين جنوب شهر توصيف شده، آمده است: «او (احمدی نژاد) به حرف های جوانان گوش می کند، از حق هسته ای دفاع می کند و خود شخصا به شهرهای ديگر سفر می کند تا مشکلات مردم را مستقيما حل کند.»

خبرگزاری رويترز نوشته است که رقابت اصلی در پايتخت، ميان دو ائتلاف «رايحه خوش خدمت» (هواداران آقای احمدی نژاد) و ائتلاف هواداران محمد باقر قاليباف، شهردار تهران در جريان است.

هر دو گروه مورد اشاره در اين گزارش، فهرست های وابسته به محافظه کاران هستند، با اين حال رايحه، ۲۹ ساله از ساکنين «ثروتمند» شمال شهر تهران به اين خبرگزاری گفته است: «هر چند که شايد بسياری از مردم برای رای گيری نيايند، اما من آمده ام رای بدهم تا محافظه کاران کنترل شورای شهر را به دست نگيرند.»

انتخابات شوراهای شهر و روستا از اين نظر مورد توجه برخی رسانه های بين المللی قرار گرفته که برخی، آغاز دورخيز محمود احمدی نژاد برای به دست گرفتن قدرت قوه مجريه در ايران را، دومين دوره انتخابات شوراها می دانند.

در دور پيشين اين انتخابات، فهرستی از نامزدهای عمدتا گمنام با عنوان «ائتلاف آبادگران» موفق شدند به شورای شهر تهران راه يابند و به محض در دست گرفتن کنترل شورای پايتخت، محمود احمدی نژاد را که پيشتر در سطح سياستمدارن قدرتمند ايرانی ناشناخته بود به عنوان شهردار پايتخت انتخاب کردند.

برخی صاحب نظران اين انتخاب را آغاز اوج گيری آقای احمدی نژاد در ساختار سياسی جمهوری اسلامی می دانند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG