لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۹

افزایش بدهی دولت احمدی‌نژاد در عین افزایش درآمدها؛ درآمد ۷۲۰ میلیارد دلار


بر اساس آمارهای رسمی منتشره در ایران، در حالی که درآمد دو دولت محمود احمدی‌نژاد در طی شش سال و نیم یعنی از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ حداقل ۷۲۰ میلیارد دلار بوده، بدهی مستقیم این دولت به بانک‌ها نیز از سال ۱۳۸۴ تا پایان سال ۱۳۸۹ حدود ۹ میلیارد دلار افزایش داشته است.

موضوع درآمدهای دولت در شش سال گذشته و به‌ویژه افزایش این درآمدها به دنبال افزایش بهای نفت در چند سال اخیر بارها مورد توجه منتقدان آقای احمدی‌نژاد از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رقبای سرسخت او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، قرار گرفته است.

افزایش نجومی درآمد دولت در سال‌های اخیر در حالی است که بر اساس گزارش‌ها دولت محمود احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر برای پرداخت یارانه نقدی مردم با مشکل مواجه بوده و حتی برای تامین بودجه آن به استفاده از بودجه طرح‌های عمرانی متوسل شده است.

وب‌سایت خبرآن‌لاین نزدیک به رئیس مجلس شورای اسلامی در گزارشی بر اساس آمارهای رسمی برخی از نهادها از جمله بانک مرکزی و وزارت نفت جمهوری اسلامی از افزایش استقراض در دولت نهم و دهم در عین افزایش درآمدهای این دولت‌ها خبر داده است.

خبرآن‌لاین دولت محمود احمدی‌نژاد را «پردرآمدترین دولت در تاریخ ایران» خوانده و با تکیه بر آمارهای رسمی نهادهای زیر نظر خود رئیس جمهور می‌گوید که درآمد دولت‌های او دست‌کم ۷۲۰ میلیارد دلار بوده است.

این وب‌سایت نزدیک به علی لاریجانی منبع این درآمد ۷۲۰ میلیارد دلاری را «صادرات، نفت خام، مالیات، خصوصی‌سازی، و فروش اوراق قرضه» به مردم ایران عنوان کرده است.

استخراج این آمارها در حالی است که چندی پیش رئیس دیوان محاسبات ایران با انتقاد از سیاست‌های اقتصادی در دولت آقای احمدی‌نژاد اعلام کرد که در حال حاضر هیچ نهادی در جمهوری اسلامی از میزان درآمد کل کشور خبر ندارد.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی و وزارت نفت، دولت نهم از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ تنها از محل صادرات نفت خام ایران ۲۷۹ میلیارد دلار درآمد داشته، و این درآمد تنها در دو سال نخست از دولت دهم به دلیل رشد ۱۴ درصدی بهای نفت به ۱۹۲ میلیارد دلار رسیده است.

خبرآن‌لاین می‌گوید با این حساب درآمد دولت محمود احمدی‌نژاد تنها از محل فروش نفت تا پایان سال ۱۳۹۰ که سه ماهی بیشتر از آن نمانده به ۵۰۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

این در حالی است که کل دولت‌های اول تا هشتم یعنی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۸۳ یعنی نزدیک به ۲۴ سال ۴۳۳ میلیارد دلار از فروش نفت خام به خارجی‌ها درآمد داشتند.

در مقابل، به گفته خبرآن‌لاین با تکیه بر آمارهای موجود، بدهی مستقیم دولت‌های آقای احمدی‌نژاد و شرکت‌های دولتی به سیستم بانکی کشور «از ۱۲.۳ هزار میلیارد تومان در سال ۸۴ به ۲۱ هزار میلیارد تومان در پایان سال ۸۹ رسیده است»، یعنی بدهی دولت به بانک‌ها حدود ۹ هزار میلیارد تومان بالا رفته است.

غیر از درآمد نفت، دولت‌های نهم و دهم در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۰ از فروش شرکت‌های دولتی نزدیک به ۹۰ میلیارد دلار و از مالیات نزدیک به ۱۳۸ میلیارد دلار درآمد داشته‌اند.

بر اساس آمار بانک مرکزی، درآمد این دولت‌ها از فروش اوراق مشارکت به مردم نیز حدود ۲۴ میلیارد دلار بوده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG