لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۴۲

لاگارد: «عواقب جدی» اختلال در صادرات نفت ایران برای اقتصاد جهانی


کریستین لاگارد، مدیر صندوق بین‌المللی پول
کریستین لاگارد، مدیر صندوق بین‌المللی پول، روز سه‌شنبه، اول فروردین‌ماه، هشدار داد که در صورت اختلال در روند صادرات نفت ایران، احتمال آن هست که بهای نفت خام تا ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد.

به گفته مدیر این سازمان بین‌المللی، این اتفاق برای اقتصاد جهانی «عواقبی جدی» خواهد داشت.

تنش میان جمهوری اسلامی و غرب بر سر فعالیت‌های هسته‌ای تهران، به اعتقاد کارشناسان، می‌تواند به افزایش ناگهانی در بهای نفت خام در بازار جهانی بینجامد.

این در حالی است که در حال حاضر نیز بهای نفت چندان پایین نیست و به گزارش خبرگزاری‌ها نفت خام برنت دریای شمال در هر بشکه ۱۲۵ دلار معامله می‌شود.

خانم لاگارد که برای سفری دوروزه در دهلی نو، پایتخت هند،‌ به سر می‌برد در این زمینه به خبرنگاران گفت: «آشکار است که کاهش زیاد در صادرات نفت ایران می‌تواند به اقتصاد جهانی شوک وارد کند، امری که برای مدتی قیمت‌ها را بالا خواهد برد.»

به گفته کریستین لاگارد، صندوق بین‌المللی پول محاسبه کرده است که در صورت توقف یا اختلال در صادرات نفت ایران بهای نفت خام ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش خواهد داشت.

سخنان مدیر صندوق بین‌المللی پول در همان روزی ایراد شده است که ایالات متحده اعلام کرد ۱۱ کشور از جمله ژاپن را از تحریم نفت خام ایران معاف کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه در عین حال اعلام کرد که در راستای اعمال تحریم بر صنعت نفت ایران این ۱۱ کشور واردات نفت خود از ایران را به‌شدت کاهش داده‌اند.

جمهوری اسلامی بارها این اتهام را که در پی تولید تسلیحات اتمی است رد کرده، اما آمریکا و متحدانش تحریم‌هایی را که روزبه‌روز سخت‌تر می‌شوند بر حکومت ایران تحمیل کرده‌اند تا مقامات تهران دست از غنی‌سازی اورانیوم بردارند.

پیش‌بینی شوک قیمتی به نفت خام در بازار در حالی است که عربستان سعودی ابراز اطمینان کرده است که می‌تواند کمبود نفت ایران را در هر شرایطی جبران کند.

در همین زمینه در هفته نخست اسفندماه سال ۱۳۹۰ خبر رسید که عربستان ظرف یک هفته صادرات نفت خود را به ‌صورت ناگهانی افزایش داده و به رقم ۹ میلیون بشکه در روز رسانده ‌است.

خبرگزاری رویترز در همان زمان به نقل از «سه منبع صنعتی» گزارش داد که این افزایش در پی درخواست واردکنندگان عمده نفت برای مهار قیمت‌های رو به صعود در بازارهای بین‌المللی انجام شده‌است.

ایران پس از عربستان سعودی دومین تولیدکننده نفت جهان است.
XS
SM
MD
LG