لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۲۴

«حضور فعالانه» نیروهای امنیتی ایران در سرکوب‌های سوریه


یکی از مجروحان سوری در بیمارستانی در ترکیه
خبرگزاری فرانسه روز جمعه به نقل از «آوارگان سوری زخمی» که به ترکیه پناه برده‌اند از نقش و «حضور فعالانه» نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، «با لباس سیاه و ریش»، در سرکوب اعتراضات به حکومت بشار اسد در سوریه خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری، عده‌ای از مردم سوریه که پس از زخمی شدن در درگیری‌ها به خاک ترکیه پناه برده‌اند می‌گویند نیروهایی «غیرسوری» را دیده‌اند که به روی معترضان آتش می‌گشودند.

مصطفی، ۲۳ ساله، یکی از ده‌ها مرد جوانی که در یکی از بیمارستان‌های شهر انطاکیه در ترکیه در حال مداوا بوده است، به خبرگزاری فرانسه گفته است که علاوه بر نیروهای لباس‌شخصی سوریه «سربازان ایرانی» را هم دیده است.

او که در شهر ادلب سوریه زخمی شده است گفت: «با چشم‌های خودم آنها را دیدم. به آنها التماس کردیم که تیراندازی نکنند، اما آنها عربی حرف نمی‌زدند.»

موضوع دخالت نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در سرکوب مردم سوریه به نفع حکومت بشار اسد، متحد دیرینه ایران، تقریبا از ابتدای اعتراضات در این کشور مطرح بوده و چند روزی است که به موضوع دعوا بین ایران و بریتانیا تبدیل شده است.

پس از آن که ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، روز سه‌شنبه گذشته در پارلمان این کشور از دخالت ایران در سرکوب‌های سوریه گفت و به «کمک‌های تدارکاتی و فنی» جمهوری اسلامی به سوریه اشاره کرد، ایران در اعتراض به این اتهام کاردار این کشور در تهران را احضار کرد.

رئيس اداره اول غرب اروپای وزارت خارجه ايران در ملاقات با جين ماريوت، کاردار بريتانيا، «اتهامات وارده» وزير خارجه بريتانيا و تکرار آن توسط يکی از سخنگويان این وزارتخانه را در خصوص دخالت جمهوری اسلامی ايران در «تحولات سوريه» رد کرده و گفت که اين اتهامات بدون «هيچ گونه مدرک و دليلی بيان شده است».

با این حال بریتانیا در همان روز یعنی پنج‌شنبه بار دیگر با پافشاری بر موضع خود اعلام کرد که به دخالت ایران در سرکوب‌های سوریه یقین دارد.

آوارگان سوری که به ترکیه پناه برده‌اند در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که نیروهای امنیتی مورد نظرشان علاوه بر لباس سیاه «که در سوریه برای آنها ناآشنا بوده» و بلد نبودن زبان عربی ریش هم داشته‌اند.

به گفته یکی از این آوارگان، ریش گذاشتن در ارتش سوریه «ممنوع» است.

به گفته یکی دیگر از این آوارگان، این نیروهای غیرسوری «لباس سیاه، کفش سفید، ریش بلند و سر تراشیده داشته‌اند».

پیش از این نیز روزنامه آمريکايی واشینگتن پست در گزارشی نوشته بود که جمهوری اسلامی از طريق کمک و مشاوره در زمينه کنترل اعتراض‌های خيابانی، بستن وب‌سايت‌ها، رديابی کاربران سوری در اينترنت و نيز کنترل تلفن همراه و سرويس پيام کوتاه به حکومت سوريه کمک می‌کند.
XS
SM
MD
LG