لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۴۵

کیانوش رستمی به قهرمانی وزنه‌برداری جهان رسید


کیانوش رستمی در مسابقات ایاصوفیه بلغارستان
در هفتاد و نهمین دوره رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان و گزینشی المپیک لندن که به میزبانی پاریس در حال برگزاری است مدال طلای مجموع و دو ضرب این دسته به کیانوش رستمی از ایران رسید و نماینده چین از دور رقابت‌ها حذف شد.

این رقابت‌ها جمعه شب در دسته ۸۵ کیلوگرم در حالی پیگیری شد که هر ۴ مدال طلایی چهار وزن نخست نصیب چینی‌ها شده بود.

لو یونگ از چین فاتح بازی‌های آسیایی گوانگجو شده و رستمی در رده ششم قرار گرفته بود، در پاریس اما نماینده چین نظاره گر درخشش وزنه بردار ۲۰ ساله ایرانی بود.

رستمی پس از آن که در حرکت یک ضرب با مهار ۱۷۳ کیلو به مدال برنز قناعت کرد، در دو ضرب در‌‌ همان حرکت اول وزنه ۲۰۹ کیلوگرمی را مهار کرد تا با توجه به شرایط این دسته و پس از اتمام حرکت سوم تمام وزنه‌برداران، با همین یک حرکت مدال طلایش قطعی شود.

پس از مسجل شدن قهرمانی رستمی و کسب مدال طلا، این وزنه‌بردار دو بار پیاپی به وزنه ۲۱۹ کیلوگرم که رکورد جهان محسوب می‌شود حمله کرد که در ‌‌نهایت با ناکامی در مهار آن، نتوانست پس از ۱۳ سال رکورد وزنه‌بردار چینی را ترقی دهد. او در نخستین یورش به رکورد جهان، آن را تا بالای سرش برد اما نتوانست زانو‌هایش را صاف کند.

در حرکت دوضرب وزنه‌برداران فرانسه و کوبا دوم و سوم شدند. در مجموع نیز پس از رستمی، وزنه‌برداران فرانسوی و لهستانی به عناوین دوم و سوم جهان دست یافتند.

در اتفاقی کم‌نظیر، نماینده دسته ۸۵ کیلوگرم بلاروس در شرایطی به مدال طلای دسته ۸۵ کیلوگرم دست یافت که در گروه B وزنه می‌زد.

رقابت‌های گروه B در وزنه برداری با حضور ورزشکارانی برگزار می‌شود که رکوردهای پایین تری نسبت به ۱۲ وزنه بردار اصلی دارند.

آندری ریباکو از بلاروس که رکورد دار یکضرب و مجموع جهان نیز هست، دوران افول خود را طی می‌کند و به همین خاطر نتوانسته بود رکوردی در حد وزنه برداران اصلی به جا بگذارد تا در گروه A وزنه بزند.

ریباکو با مهار وزنه ۱۷۸ کیلوگرم در جایگاه نخست این گروه قرار گرفت تا منتظر رقابت ۱۱های گروه A باشد. اما هیچ کدام از وزنه برداران نتوانستند به رکورد ریباکو دست یابند و به این ترتیب، نماینده گروه B به مدال طلای یکضرب دست یافت.

در گروه A که یازده وزنه بردار از ایران، رومانی، مصر، روسیه، فرانسه، آلبانی، چین، اوکراین، کوبا و لهستان حضور داشتند، زیلنسکی از لهستان با مهار وزنه ۱۷۴ کیلوگرم دوم شد. رستمی نیز با مهار وزنه ۱۷۳ کیلوگرمی به مدال برنز دست یافت.

این وزنه بردار کرمانشاهی که در حرکت اول یکضرب ۱۶۹ کیلو را مهار کرده و در حرکت دوم نیز از پس وزنه ۱۷۳ کیلویی برآمده بود، در انتخاب آخرش یعنی وزنه ۱۷۶ کیلویی ناکام ماند.

تیم ملی وزنه برداری ایران برای کسب ۶ سهمیه کامل المپیک باید در میان ۶ تیم بر‌تر این رقابت‌ها قرار بگیرد. ایران پارسال در مسابقات جهانی آنتالیا با مدال طلای بهداد سلیمی در فوق سنگین، در رده پنجم ایستاد و سه سهمیه از ۶ سهمیه المپیک را گرفت.

رده‌بندی ۸۵ کیلوگرم

۱-کیانوش رستمی (ایران) ۳۸۲ کیلوگرم
۲- بنیامین هنیکوئن (فرانسه) ۳۷۸ کیلوگرم
۳- آدریان زیلینسکی (لهستان) ۳۷۶ کیلوگرم
۴- رنات کریف (روسیه) ۳۷۴ کیلوگرم
۵- آپتی اوکادوف (روسیه) ۳۷۰ کیلوگرم
۶- گابریل سینکرایان (رومانی) ۳۷۰ کیلوگرم

رستمی پارسال در وزن ۷۷ کیلوگرم در مسابقات جهانی انتالیا به روی تخته رفت و مثل امسال، برنز یکضرب جهان را به گردن آویخت. او خرداد ۱۳۸۹ نیز در بلغارستان موفق شد روی سکوی نخست رقابت‌های جوانان جهان بایستد.

کیانوش رستمی پارسال در دوضرب پنجم شد و در مجموع در رده چهارم قرار گرفت.

او که در استارت لیست رقابت‌ها در رده پنجم قرار گرفته بود، پیش از آغاز رقابت‌های دسته ۸۵ کیلوگرم گفته بود: «هنوز مقداری از ناحیه زانو احساس درد دارم اما این موضوع نمی‌تواند من را از هدفم که کسب موفقیت برای کشورم است بازدارد. امیدوارم هم به وزنه‌های سنگین و هم مصدومیت کهنه پایم غلبه کنم تا با کسب عنوان قهرمانی، نتیجه سال‌ها زحمات خود، خانواده و مربیانم را بگیرم.»

پیش از رستمی، در رقابت‌های دسته ۶۹ کیلوگرم سجاد بهروزی در یکضرب با ۱۴۰ کیلوگرم، شروع کرد. سپس ۱۴۵ کیلوگرم را درخواست کرد که در مهار این وزنه نیز موفق بود اما ناکام ماند.

بهروزی سپس خواستار مهار وزنه ۱۵۰ کیلوگرم شد اما باز هم ناموفق بود. در دوضرب او ابتدا برای مهار وزنه ۱۷۶ کیلویی روی تخته آمد که موفق بود. برای دومین بار، وزنه ۱۸۲ کیلوگرم را انتخاب کرد.

بهروزی اما دو بار دربرابر این وزنه تسلیم شد و در ‌‌نهایت با محموع ۳۲۱ کیلوگرم ضمن ایستادن در مکان سیزدهم حرکت دوضرب، در مجموع نیز عنوانی بهتر از نهمی به دست نیاورد.

اصغر ابراهیمی و سعید محمدپور در دسته ۹۴ کیلوگرم، نواب نصیر شلال و محمدرضا براری در دسته ۱۰۵ کیلوگرم و سجاد انوشیروانی به اتفاق بهداد سلیمی در فوق سنگین؛ دیگر ملی‌پوشان ایران در این دوره از رقابت‌ها هستند که با مربیگری جورج زالای از مجارستان و سرمربیگری کوروش باقری، برای کسب مدال جهانی به روی تخته خواهند آمد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG