لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۴۷

هشدار روسیه در مورد مرگ افراد غیرنظامی در لیبی


سرگی لاوروف،‌ وزیر امور خارجه روسیه
سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز پنج‌شنبه در تازه‌ترین واکنش رسمی کشورش به اوضاع لیبی با اشاره به مرگ افراد غیرنظامی در هر دو جبهه چنین اظهار نظر کرد که فعالیت نیروهای ناتو در این کشور به نتیجه‌ای سریع نخواهد انجامید.

آقای لاوروف که در تلویزیون دولتی روسیه سخن می‌گفت در ادامه اظهار نظر خود مرگ افراد غیرنظامی را «نتیجه دخالت خارجی‌ها» دانست.

به دنبال صدور قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل علیه معمر قذافی، چند عضو سازمان ناتو، پیمان آتلانتیک شمالی، از ماه مارس گذشته به حمایت از شورشیان لیبی در برابر نیروهای حکومتی آقای قذافی پرداختند.

حمایت این اعضای سازمان ناتو با این حال تاکنون با اشتباهاتی هم همراه بوده و در چند مورد به مرگ افراد غیرنظامی و حتی هدف قرار گرفتن خود شورشیان لیبی انجامیده است.

در سوی دیگر مقامات دولت معمر قذافی نیز از همان ابتدای کار بارها اعلام کرده‌اند که حملات هوایی ناتو به این کشور تنها به مرگ غیرنظامیان منجر شده و نتیجه دیگری دربر نداشته است.

در همین زمینه وزیر خارجه روسیه نیز گفت که اعضای ناتو که سعی دارند قطعنامه سازمان ملل را برای حمایت از غیرنظامیان به اجرا بگذارند «اکنون در وضعیت دشواری هستند».

سرگی لاوروف تاکید کرد: «لیبی اکنون بیش از سه ماه است که زیر آتش بوده و هنوز پایانی برای این روند نمی‌بینیم.»

آقای لاوروف با اشاره به بیانیه‌های کشورهای غربی حامی شورشیان لیبی مبنی بر ادامه حملات تا رفع تهدید قذافی برای مردم این کشور گفت که فعالیت‌های این کشورها «هزینه بسیار بالای انسانی» دارد.

به گزارش خبرگزاری‌های خارجی، روسیه که از همان ابتدای جنگ داخلی در لیبی به فعالیت‌های کشورهای غربی چندان روی خوش نشان نداده است در حال حاضر به هر دو طرف نبرد کمک‌های بشردوستانه می‌کند.

ابراز نگرانی این مقام بلندپایه روس در حالی است که شورشیان لیبی روز چهارشنبه از پیشروی در برخی جبهه‌ها و تصرف شهری در جنوب غربی طرابلس خبر دادند.

در همین حال به گزارش تلویزیون خبری سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام شورشی در لیبی شهر مصراته در شرق طرابلس هنوز در آتش نبرد می‌سوزد و در تازه‌ترین مورد جان ۱۴ شورشی را گرفته و ۴۲ نفر را زخمی و مجروح بر جای گذاشته است.
XS
SM
MD
LG