لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۵

یک سال تا المپیک ۲٠١۲ لندن: پیام ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا


روز چهارشنبه، ۲٧ ژوییه، تام دیلی، قهرمان جوان بریتانیایی [در اقدامی نمادین] در استخر مرکز ورزش‌های آبی لندن شیرجه خواهد زد و امواجی پدید خواهد آورد که در سراسر جهان محسوس خواهد بود.

در همین روز، [ژاک] روگ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، از میدان ترافالگار در قلب لندن ملل جهان را مورد خطاب قرار می‌دهد و از بر‌ترین ورزشکاران جهان دعوت می‌کند تا با تشکیل تیم در رقابت‌های المپیک و پارالمپیک ۲٠١۲ لندن شرکت کنند. شمارش معکوس ما به این ترتیب آغاز خواهد شد.

شش سال از زمانی می‌گذرد که بریتانیا امتیاز میزبانی بازی‌های المپیک را در سنگاپور به دست آورد و در این مدت راهی فوق‌العاده طی شده است. همه چیز در مسیر درست خود در جریان است. ساخت میادین و اماکن اصلی برگزاری مسابقات المپیک، یک سال مانده به این بازی‌ها به پایان رسیده است. ما بودجه و زمان کافی در اختیار داریم و مصمم هستیم که رویداد ورزشی و فرهنگی فوق‌العاده‌ای را در تابستان برگزار کنیم.

این [المپیک] نمایشی به‌یادماندنی خواهد بود، اما نه فقط به عنوان رویدادی ورزشی. بی‌تردید بازی‌های المپیک آزمونی است برای تعیین برتری ورزشی و کسب افتخار و پیروزی شخصی. شاید هیچ کس بهتر از دوست من، لرد کوی، این مسئله را درک نکند، کسی که دستاورد‌های جالب توجه‌اش انحصاراً وی را واجد صلاحیت ساخته تا ورزشکاران را در کانون توجه برنامه‌ریزی‌های لازم برای برگزاری المپیک ۲٠١۲ قرار دهد. اما البته بازی‌های المپیک با مفاهیم و مسائل بسیار بیشتری گره خورده است.

برای من، این دوره از رقابت‌های المپیک و پارالمپیک بیش از هرچیز تداعی‌کننده یک واژه‌اند: میراث، و تداعی‌کننده تفاوتی که در زندگی مردم می‌توانند ایجاد کنند. این تنها محدود به شهر یا کشور میزبان نمی‌شود، بلکه تفاوتی است که در سراسر جهان قابل احساس خواهد بود. چشم‌انداز میراث پایدار در هر جنبه از رقابت‌های ۲٠١۲ مد نظر قرار گرفته است.

از مردم ایران می‌خواهم در حالی که ورزشکاران ایرانی خود را برای افتخار و موفقیت در رشته‌هایی مثل کشتی، وزنه‌برداری، تکواندو یا دو و میدانی آماده می‌کنند، آن‌ها نیز خود را بخشی از این رویداد مهم بدانند.

برای مثال، شرق لندن در برابر دیدگان ما تغییر شکل داده است. شماری از بهترین مهندسان و آرشیتکت‌ها در رشته‌های خود، میادین ورزشی المپیک را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که طی سال‌های آینده برای جامعه بریتانیا و بازدیدکنندگان [غیربریتانیایی] همچنان مفید و قابل استفاده خواهند بود. و این دستاورد نتیجه تعهدی مثال‌زدنی بوده که «پایایی» [زیست محیطی] را در قلب پروژه‌های ساخت و ساز خود قرار داده و المپیک لندن را به اولین بازی‌های «سبز» حقیقی در تاریخ تبدیل کرده است.

الهام‌بخشی نیز جزئی از این میراث است، الهام‌بخشی از طریق دادن امید و آرزو به زنان و مردان جوان. ما از طریق برنامه‌ای به نام «الهام‌بخشی جهانی» با استفاده از ورزش پیام [امید و آرزوی] خود را به بیش از ١۲ میلیون کودک در ١٧ کشور جهان رسانده‌ایم، از آذربایجان گرفته تا زامبیا.

و در ‌‌نهایت، یکی دیگر از اهداف این رقابت‌ها گرد آمدن مردم جهان تحت ارزش‌های المپیک است، ارزش‌هایی نظیر دوستی، احترام، و فضیلت. تاکنون بیش از ۵.۳ میلیون بلیت رقابت‌های المپیک فروخته شده است، هزاران نفر برای کمک به برگزاری مسابقات داوطلب شده‌اند و صد‌ها نفر دیگر نیز انتخاب شده‌اند تا مشعل المپیک را در سفر ٧٠ روزه‌اش در کوهستان‌ها، جلگه‌ها و جزیره‌های بریتانیا حمل کنند.

طی دو ماه برگزاری بازی‌های المپیک و پارالمپیک در تابستان آینده، مردم جهان از طریق ایستگاه‌های رادیویی و شبکه‌های تلویزیونی در سراسر دنیا این رقابت‌ها را دنبال می‌کنند و از آن لذت خواهند برد.

به همین خاطر آقای روگ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، ورزشکاران ایرانی را نیز به مسابقات ۲٠١۲ بریتانیا دعوت کرد. و من هم از مردم ایران می‌خواهم در حالی که ورزشکاران ایرانی خود را برای افتخار و موفقیت در رشته‌هایی مثل کشتی، وزنه‌برداری، تکواندو یا دو و میدانی آماده می‌کنند، آن‌ها نیز خود را بخشی از این رویداد مهم بدانند.

امروز و طی ١۲ ماه آینده، ما به مردمی که از سراسر دنیا برای سهیم شدن در تجربه المپیک و پارالمپیک و کشف دوباره بریتانیا به اینجا سفر می‌کنند خوش‌آمد می‌گوییم، کشف دوباره این که چرا بریتانیا محلی فوق‌العاده برای زندگی، کار، سفر، سرمایه‌گذاری و تجارت است.

٣۶۵ روز مانده به بازی‌های المپیک، ما آماده‌ایم تا میزبان رقابت‌هایی بی‌نظیر باشیم که به خاطر تفاوتی که در زندگی میلیون‌ها نفر ایجاد می‌کنند، برای همیشه زنده خواهد ماند – ما می‌خواهیم که تمام مردم جهان در این رویداد سهیم باشند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG