لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۴۱

«عامل آسيب به تخت جمشید بازداشت شد»


خبرگزاری ميراث فرهنگی هفته گذشته گزارش داده بود که يکی از عوامل يک گروه فيلمبرداری که به تازگی در تخت جمشيد مشغول ساخت يک فيلم بلند بوده، با ابزار فلزی سر دو سرباز هخامنشی و نقش هديه‌آورندگان کاخ اردشير را جدا کرده است.
يکی از مسئولان ارشد سازمان ميراث فرهنگی در استان فارس گفت فردی که به بخشی از آثار تاريخی تخت جمشيد آسيب زده بود، بازداشت شده و اين پرونده در محاکم قضايی در دست پيگيری است.

وی همچنين، خبر سرقت سرنقش برجسته سرباز هخامنشی در تخت جمشيد را تکذيب کرد.

مصيب اميری روز چهارشنبه به خبرگزاری دولتی ايرنا گفت بخشی از نقش برجسته در تخت جمشيد که آسيب ديده است به يک سنگ بزرگ متصل است و امکان ندارد بتوان آن را از جا برداشت و سرقت کرد.

خبرگزاری ميراث فرهنگی هفته گذشته گزارش داده بود که يکی از عوامل يک گروه فيلمبرداری که به تازگی در تخت جمشيد مشغول ساخت يک فيلم بلند بوده، با ابزار فلزی سر دو سرباز هخامنشی و نقش هديه‌آورندگان کاخ اردشير را جدا کرده است.

خبرگزاری ميراث فرهنگی به نقل از کارشناسان تخت جمشيد ميزان تخريب نقش‌ برجسته‌ها را بسيار زياد دانسته بود و گزارش داده بود که سر يکی از سربازها جدا و اطراف سر نقش برجسته ديگر کاملا خالی شده است.

خبرگزاری ايرنا نيز، پنجشنبه گذشته در گزارشی مشابه نوشت که يکی از اعضای گروه فيلمبرداری در تخت جمشيد با ابزارآلات فلزی به بخشی از يک نقش برجسته در تخت جمشيد آسيب رسانده و موضوع از طريق نگهبانان اين يادمان تاريخی مشاهده شده و سازمان ميراث فرهنگی اين مسئله را پيگيری کرده است.

برخی رسانه‌ها در اين خصوص گزارش دادند که اين عضو گروه فيلمبرداری با قصد سرقت به سر مجسمه سرباز هخامنشی در تخت جمشی آسيب رسانده است.

اما سرپرست سازمان ميراث فرهنگی فارس، موضوع سرقت را از ابتدا «کاملا منتفی» خوانده و خسارت را در حدی ندانسته که عنوان شده و به آن پرداخته شده است.

وی گروه فيلمبرداری را مسوول مستقيم وارد آمدن خسارت و آسيب زدن به بخشی از آثار تخت جمشيد دانسته است.

مصيب اميری همچنين اظهار داشته است که از نظر سازمان ميراث فرهنگی، گروه فيلمبرداری دارای مجوز رفت و آمد در تخت جمشيد بوده و اعضای گروه فيلمبرداری از اين طريق وارد شده‌اند.

افشين يزدانی باستانشناس بنياد پژوهشی پارسه - پاسارگاد در مصاحبه با خبرگزاری ايسنا، گفت نقش‌ برجسته‌ای که در تخت جمشيد آسيب ديده است، پيکره‌ انسانی است که در کردستان عراق امروزی زندگی می‌کرده است.

وی دليل اتفاقاتی چنين را ناآگاهی خوانده است.

از سويی يکی ديگر از کارشناسان بنياد پژوهشی پارسه - پاسارگاد، مديران دولتی را بزرگ‌ترين عامل تخريب آثار باستانی دانسته است.

محمد تقی عطايی به خبرگزاری ايسنا اظهار داشته است آموزش‌های لازم بايد از طريق صدا و سيما داده شوند درحالی که به گفته وی اکنون صدا و سيما يکی از بزرگ‌ترين عوامل جلوگيری از اين آموزش‌ها است زيرا آنچه را که بايد، نمی‌تواند پخش کند و به همين دليل اطلاع‌ رسانی دقيق و کاملی را انجام نمی‌دهد.

وی اشاره کرده است که پيش از حادثه اخير در تخت جمشيد نيز يک گروه فيلم‌برداری با ايجاد دود و آتش مصنوعی در کاخ تچر به گوشه‌ای از سنگ‌های درگاه کاخ آسيب رسانده بود و مدتی پيش گروه ديگری که برای فيلمبرداری به آنجا رفته بود، برای فيلمبرداری از صحنه‌ای در پاسارگاد اصرار داشت که داربست‌ های مقبره‌ کوروش باز شوند.
XS
SM
MD
LG