لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۳۹

فائزه هاشمی رفسنجانی دستگیر شد


فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی و منتقد سرسخت محمود احمدی‌نژاد
در ادامه موج دستگیری‌های چند روز اخیر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در اقدامی بی‌سابقه در تاریخ پس از انقلاب، پنج تن از اعضای خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی دستگیر شدند.

به گزارش شبکه تلویزیون خبری پرس تی‌وی وابسته به تلویزیون دولتی ایران، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی فائزه هاشمی، بزرگ‌ترین دختر آقای رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری ایران، را به اتهام دامن زدن به ناآرامی‌های اخیر در ایران دستگیر کرده‌اند.

خانم فائزه هاشمی، یکی از منتقدان سرسخت محمود احمدی‌نژاد، شنبه‌شب به همراه دخترش و همین طور همسر حسین مرعشی، دختر آقای مرعشی و خواهرزن او دستگیر شده است.

پرس تی‌وی می‌گوید این پنج نفر به دلیل مشارکت در «راه‌پیمایی غیرقانونی» خیابان آزادی در دوشنبه گذشته و همین طور «تحریک اغتشاش‌گران در روز شنبه» با «حکم مرجع قضایی» بازداشت شده‌اند.

روز دوشنبه هفته گذشته به رغم مخالفت وزارت کشور دولت نهم با برگزاری هر گونه راه‌پیمایی توسط حامیان میرحسین موسوی، بیش از یک میلیون نفر در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران که آقای احمدی‌نژاد پیروز آن اعلام شد به خیابان‌ها آمدند.

این راه‌پیمایی با حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رقبای اصلی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات، که در نهایت با کشته شدن هشت نفر به پایان رسید از سوی اغلب کارشناسان و خبرگزاری‌های خارجی از زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ بی‌سابقه خوانده شد و روز بعد تصاویر آن بر صفحه اول اکثر روزنامه‌های مهم جهان نقش بست.

در همین حال خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس و نزدیک به دولت نهم از قول یک مقام امنیتی که به نامش اشاره نمی‌کند هدف از بازداشت بستگان آقای رفسنجانی را «حفاظت از آنان از ترور عناصر آشوب‌گر و گروهک‌ها» عنوان کرده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی پیش از انتخابات در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی اظهارات محمود احمدی‌نژاد در مناظره خود با آقای موسوی را «دروغ‌پردازی و خلاف‌گويی‌» خواند.
پرس تی‌وی همچنین بر اساس «گزارش‌هایی تاییدنشده» می‌گوید یکی دیگر از فرزندان آقای هاشمی رفسنجانی نیز در جریان ناآرامی‌های اخیر تهران در میدان توحید این شهر در میان مردم دیده شده، «اما پس از شناسایی شدن از صحنه گریخته است».

محمود احمدی‌نژاد در مناظره خود با میرحسین موسوی پیش از انتخابات در کنار افرادی دیگر از مهدی هاشمی نیز نام برد و او را به فساد مالی متهم کرد. آقای هاشمی در نامه‌ای این اتهام را رد کرد و خواستار آن شد که محمود احمدی‌نژاد مدارک خود را منتشر کند.

اکبر هاشمی رفسنجانی نیز پیش از انتخابات در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی اظهارات محمود احمدی‌نژاد در مناظره خود با آقای موسوی را «دروغ‌پردازی و خلاف‌گويی‌» خواند.

آقای رفسنجانی در نامه خود هدف از گفته‌های محمود احمدی‌نژاد را «تحت‌الشعاع قرار دادن گزارش‌های مستند و مکرر ديوان محاسبات در خصوص مفقود شدن يک ميليارد دلار و ارتکاب چند هزار تخلّف در اجرای بودجه‌ها» توسط دولت نهم دانست.
XS
SM
MD
LG