لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۱

کیوان صمیمی؛ دو ماه بازداشت، «بدون مرجع پاسخ‌گو»


کیوان صمیمی بهبهانی
پس از سه ماه بازداشت، وکیل کیوان صمیمی توانست با موکل خود در زندان اوین دیدار کند.

کیوان صمیمی بهبهانی، مدیر مسوول ماهنامه توقیف‌شده «نامه» و عضو شورای مرکزی «انجمن دفاع از آزادی مطبوعات» یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات در ایران به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد.

در روزهای گذشته، اخباری به گوش می‌رسید که کیوان صمیمی در زندان تحت شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفته است.

روز چهارشنبه هفته گذشته، بالاخره نسرین ستوده، وکیل کیوان صمیمی، موفق شد با موکل خود، در زندان، دیدار کند.

نسرین ستوده، در گفت‌وگو با رادیوفردا از دیدار با کیوان صمیمی و وضعیت جسمی و روحی و نیز از پرونده او می‌گوید.

نسرین ستوده: من دیروز چهارشنبه پس از سه ماه پیگیری وضعیت آقای کیوان صمیمی، موفق به دیدار ایشان در زندان اوین با حضور بازجوی‌شان شدم.

مشخص است آقای کیوان صمیمی کدام بند نگهداری می‌شوند؟

نسرین ستوده: آقای کیوان صمیمی در بند ۲۰۹ نگهداری می‌شوند. منتها بند ۲۰۹ عموماً افرادی که در بند عمومی نیستند، در آنجا نگهداری می‌شوند. ایشان را با زندانی دیگری در یک اتاق نگه می‌دارند.

از وضعیت روحی و جسمی آقای صمیمی برای ما بگویید.

نسرین ستوده: وضعیت جسمی و روحی ایشان ظاهرش خیلی خوب بود، منتها اعلام کردند که دو بار مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. هم این که با توجه به این که طبق اظهارات دکتر بهداری زندان اوین پای چپ ایشان کبود شده بود، شکایتی را نوشته بودند به کمیته ویژه پیگیری بازداشت‌ها که زیر نظر مجلس [شورای اسلامی] فعالیت می‌کرد. سپس اعلام کردند که بعد از این که شنیدند رئیس این کمیته اعلام کرد که ما هیچ شکایتی مبنی بر بدرفتاری با زندانیان دریافت نکردیم، نگرانی خودشان را به من اعلام کردند که حداقل یکی از شکایت‌ها مال ایشان بوده.

خانم ستوده شما به عنوان وکیل ایشان آیا در جریان قرار گرفتید که اتهام ایشان در پرونده به طور دقیق چیست؟

نسرین ستوده: طبق اعلام خودشان و بازجوی ایشان که در جلسه ملاقات حضور داشتند، اتهام ایشان فعالیت در گروهک‌های غیرقانونی از قبیل ائتلاف ملی – مذهبی‌ها، شورای ملی صلح، انجمن حامیان حق تحصیل و کمیته بازداشت‌های خودسرانه بوده که به دلایل مختلفی کلیه این تشکل‌ها در ایران قانونی بودند.

آیا این موارد را شما پیش از جلسه دادگاه احتمالی پیگیری خواهید کرد؟

نسرین ستوده: تا قبل از صدور قرار ایشان در مرحله تحقیقات مقدماتی، عموماً به وکلا اجازه داده نمی‌شود که پرونده را مطالعه کنند.

آیا روشن است که مراحل تحقیقات مقدماتی کی پایان می‌گیرد و دادگاه ایشان کی برگزار خواهد شد؟

نسرین ستوده: متاسفانه اینها هیچ کدام برای ما مشخص نیست. ولی من تقاضای خودم را برای تبدیل قرار ایشان به وثیقه به بازپرسی مربوطه ارائه کردم تا امکان آزادی ایشان فراهم شود.

آیا در مراجعه به دادگاه یا در دیدار با ایشان به نکته غیرعادی برنخوردید درباره نحوه بازداشت ایشان یا تشکیل پرونده؟

نسرین ستوده: ایشان را دقیقاً بامداد ۲۴ خرداد ۸۸ در نیمه‌شب در منزل‌شان بازداشت کردند. در پیگیری‌های مکرری که از رایانه دادگاه انقلاب انجام دادم، نهایتاً در اوایل شهریور امسال دادگاه انقلاب تاریخ بازداشت ایشان را ۲۶ مرداد یعنی دو ماه و دو روز دیرتر اعلام می‌کند.

این به چه معناست؟

نسرین ستوده: معنای آن این است که در این دو ماه یعنی فاصله خرداد تا مرداد، مشخص نیست وضعیت پرونده ایشان، بازداشت ایشان توسط چه کسانی صورت گرفته و در این دو ماه مرجع بازداشت‌کننده ایشان برای ما تا الان نامشخص است. این وضعیت خطرناکی است که اگر هر خطری متوجه ایشان می‌شد هیچ مرجعی پاسخ‌گو نبود.
XS
SM
MD
LG