لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۳۱

بازنشستگان تامين اجتماعی روز سه شنبه در مقابل مجلس تجمع می کنند


رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی: «اگر بازنشستگان تامين اجتماعی، ناله و دادخواست خود را به خانه ملت و نزد نمايندگان شان نبرند، بايد به کجا مراجعه کنند؟»

علی اکبر خبازها، رئيس کانون بازنشستگان تامين‏ اجتماعی در ايران، اعلام کرده است که بازنشستگان تامين اجتماعی، روز سه شنبه درمقابل مجلس شورای اسلامی تجمع خواهند کرد.


به گفته آقای خبازها در مصاحبه با رادیو فردا، دليل برگزاری اين تجمع این است که ۸۰ درصد از يک ميليون و ۲۰۰ هزار بازنشسته تامين اجتماعی، حداقل حقوق ۱۵۰ هزار تومانی، دريافت می کنند .


فراخوان برای برگزاری تجمع روز سه شنبه بازنشستگان تامين اجتماعی پس از آن اعلام شد، که تلاش های تشکل های وابسته به اين قشر و نيز برخی از نمايندگان مجس شورای اسلامی برای افزايش ۵۰ هزار تومانی در حداقل حقوق صدها هزار کارگر بازنشسته تامين اجتماعی به جايی نرسيد.


علی اکبر خبازها، رئيس کانون بازنشستگان تامين‏اجتماعی، اظهار داشت که دولت محمود احمدی نژاد درارديبهشت ماه سال ۱۳۸۵، مصوبه ای را تصويب کرد، که بر اساس آن، بازنشستگان لشکری و کشوری، حداقل حقوق ۲۰۰ هزار تومانی دريافت کنند. اما برای صدها هزار کارگر بازنشسته تامين اجتماعی، هيچ وجهی در نظر گرفته نشد.


آقای خبازها درباره اقداماتی که تشکل های وابسته به بازنشستگان تامين اجتماعی برای دريافت حداقل دستمزد برابر با ساير بازنشستگان درايران انجام گرفته است، افزود: «ناگزير، مکاتبات متعددی را با مقام های مسئول، از ريیس جمهور، رییس مجلس، نايب رئيس و اعضای کميسيون های مختلف مجلس انجام داديم، و مذاکرات حضوری نيز با مسئولين امر داشتيم، که متاسفانه کاملا بی نتيجه بود.»


وی اضافه کرد: «در روز چهارم تير ماه نيز نامه ای را به رهبر جمهوری اسلامی ایران داديم و رونوشت آن را نيز برای مقام های مسئول فرستاديم. نامه ديگری را نيز در مرداد ماه فرستاديم. اما متاسفانه تمام نامه هايی که فرستاديم، هيچ پاسخی، اعم از مثبت يا منفی، به ما داده نشد. بر اين اساس، و با توجه به فشارهايی که همکارانم در سراسر ايران وارد کردند، تجمعی را در مقابل مجلس برگزار می کنيم.»


رئيس کانون بازنشستگان تامين‏اجتماعی اشاره کرد که روز يکشنبه، ۲۴ دی ماه، با نمايندگان مجلس ديدار کرده است و آنان ضمن همدردی با بازنشستگان تامين اجتماعی، به وی کفته اند که دولت بايد در اين مورد اقدام کند.


علی اکبرخبازها با اشاره به تورم و گرانی روزافزون در ايران و پايين بودن حداقل حقوق بازنشستگان گفت: «امروزه، ۸۰ درصد از يک ميليون و ۲۰۰ هزار بازنشسته تامين اجتماعی، حداقل حقوق ۱۵۰ هزار تومانی، دريافت می کنند. آيا با اين ۱۵۰ هزار تومان می توان برای ۱۵ روز زندگی کرد؟ امروز، سيب زمينی در بازار کيلويی ۹۰۰ تومان است، پياز کيلويی ۵۰۰ تومان است. آيا اين بازنشسته حق دارد که نان و تخم مرغ بخورد؟ آنهم تخم مرغی، که دانه ای ۱۲۰ تومان است.»


او افزود: «اگر کشور ايران، اسلامی است، که هست، اما ما حق زندگی داريم يا نداريم؟ ما گدايی و تکدی گری نمی کنيم. ما برای اين مملکت کار کرديم. ما می گوييم چرا فراموش شده هستيم؟ ما هم حقی از اين منابع عمومی داريم. ما، بازنشستگان، به عنوان کسانی که کار کرده ايم، بايد حق زندگی داشته باشيم. ما به عنوان کسانی که با کار يدی به کشورمان خدمت کرديم، از جامعه طلبکاريم و دولت بايد اين بدهی را به بازنشستگان بدهد. بازنشستگان تامين اجتماعی ايرانی هستند، کارگران اين کشورند. بيگانه که نيستند.»


علی اکبر خبازها پش بينی کرد که حداقل بين سه تا چهار هزار بازنشسته در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع خواهند کرد و خواستار افزايش حداقل حقوق خود به سطح ۲۰۰ هزار تومان خواهند شد.


آقای خبازها گفت: «اگر بازنشستگان تامين اجتماعی، ناله و دادخواست خود را به خانه ملت و نزد نمايندگان شان نبرند، بايد به کجا مراجعه کنند؟»

  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG