لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۰۲

صدام: «چون یک قربانی به پای دار می روم»


روز سه شنبه، ديوان عالی محاکمات عراق، حکم اعدام صدام حسين را به جرم جنايت عليه بشريت طی ۲۴ سال اداره کشور عراق، تاييد کرد.
صدام حسين، ديکتاتور پيشين عراق که حکم اعدامش روز سه شنبه از سوی ديوان عالی عراق تاييد شد، در نامه خداحافظی که روز چهارشنبه منتشر کرده، نوشته است که چون یک «قربانی» به پای چوبه دار خواهد رفت و از مردم عراق خواسته است که «اتحاد خود را در برابر دشمنان حفظ کنند.»

صدام حسين اين نامه را در زندان نوشته و صحت آن از سوی شورای وکلای وی تاييد شده است. وی در اين نامه از خداوند خواسته است که او را «با مردان راستين و شهدا، محشور کند.»

اين نامه در يک وب سايت عراقی منتشر شده است و يکی از وکلای صدام گفته است که اين نامه در ماه نوامبر، بعد از اينکه دادگاه بدوی حکم اعدام صدام را صادر کرد، نوشته شده است.

روز سه شنبه، ديوان عالی محاکمات عراق، حکم اعدام صدام حسين را به جرم جنايت عليه بشريت طی ۲۴ سال اداره کشور عراق، تاييد کرد.

عارف عبدالرازق ال شاهين، رييس دادگاه صدام حسين در اين باره گفت: «کار ما به پايان رسيده و از اين به بعد همه چيز در دستان مقام های اجرايی است. مقام ها اين حق را دارند که از فردا (چهارشنبه) تا ۳۰ روز ديگر، تاريخی برای اجرای حکم تعيين کنند.»

با اين حال، مقام های دولت عراق از درخواست های بسيار برای اظهارنظر در اين باره شانه خالی کرده اند و هنوز هيچ يک از اعضای دولت در اين باره اظهارنظر نکرده است.

به رغم اينکه بنا به اين قانون، حکم اعدام صدام حسين بايد به تاييد جلال طالبانی، رييس جمهوری عراق برسد، قاضی دادگاه گفت که اين حکم «بايد» اجرا شود.

حظيم النعيمی، پرفسور علوم سياسی به خبرگزاری رويترز گفت که سکوت دولتمردان عراقی درباره حکم اعدام صدام حسين، از نظر او دور از انتظار نبوده است. به گفته وی، سياستمدارن عراقی برای دوری از تحت تاثير قرار گرفتن خبرهای مربوط به کنفرانس آشتی ملی، فعلا درباره حکم اعدام صدام، نظری نمی دهند.

اين صاحب نظر اوضاع عراق گفت: «آنها کنفرانس آشتی ملی را در پيش دارند، به همراه چندين کار ديگر که در ماه پيش رو بايد انجام بدهند. آنها بازی هوشمندانه ای را پيش گرفته اند و با خودداری از اظهارنظر، می خواهند که سرو صدای اين موضوه در ميان رسانه ها بخوابد.»

روز چهارشنبه، حزب بعث عراق نيز با صدور بيانيه ای که در اينترنت منتشر شد اعلام کرد در صورتی که حکم اعدام صدام اجرا شود، منافع ايالات متحده آمريکا را «در هر کجای دنيا» هدف قرار خواهد داد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG