لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۱

هشدار گروه صدر به المالکی درباره ديدار وی با بوش


گروه مقتدا صدر، تهديد کرده در صورت انجام ديدار المالکی و بوش، از پارلمان و دولت خارج خواهد شد.

يک روز بعد از انفجارهای هولناک عراق که به کشته شدن بيش از دويست تن و زخمی شدن بيش از ۲۵۰ نفر انجاميد، يکی از نمايندگان گروه مقتدا صدر، روحانی تندرو شيعه، تهديد کرده است که در صورت ملا قات نوری المالکی، نخست وزير عراق و جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، نمايندگان اين گروه از دولت و پارلمان کناره گيری می کنند.


اين نماينده گفت: «در صورت بهتر نشدن اوضاع امنيتی و خدمات اساسی، و همچنين انجام ديدار المالکی و بوش جنايتکار ما از دولت و مجلس خارج می شويم.»

قراراست جورج بوش و نوری المالکی هفته آينده در اردن با يکديگر ديدار کنند.


روز پنج شنبه، پنج شنبه ۲۳ نوامبر، بيش از دويست تن در انفجارها و پرتاب خمپاره همزمان در شهرک صدر در جنوب بغداد کشته و حدود دويست و پنجاه نفر زخمی شدند.


اين انفجارها مرگبارترين انفجارهايی بود که پس از سقوط صدام حسين رخ داده است.


به گزارش خبرگزاری رويترز، يکی از انفجارها در بازار شلوغی در شهرک صدر رخ داد و خسارات زيادی به بار آورد.مواد منفجره در شش خودرو جاسازی شده بود.


اين انفجارها، يک روز پس از انتشار آمار تازه تلفات در خشونت های عراق رخ داده است.


سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه اعلام کرد که تلفات غير نظاميان در عراق در ماه اکتبر بيش از ۳۷۰۰ نفر بوده است.


وزارت بهداشت عراق شمار تلفات غيرنظاميان را به مراتب کمتر از آمار ارايه شده از سوی سازمان ملل می داند.


در يک حمله ديگر، وزارت بهداشت نيز که در پنج کيلومتری محل انفجارها قرار دارد، مورد حمله افراد مسلح و خمپاره قرار گرفت. به گفته رويترز هواداران مقتدی صدر، روحانی تندرو شيعه، اداره اين وزارت را به عهده دارند.


اعضای ارتش مقتدی صدر از سوی برخی از گروه های سنی ها متهم به کشتن و شکنجه افراد در بغداد شده اند.


سايت روزنامه لوموند گزارش می دهد که به گفته وزير کشور عراق، ساختمان وزارت بهداشت به محاصره افراد مسلح درآمد، اما نيروهای امنيتی دولت عراق مانع ورود اين افراد به ساختمان وزارت شدند.


پيشتر نوری المالکی نخست وزير عراق، به ايالات متحده قول داده بود که نيروهای شبه نظامی را خلع سلاح کند، اما به نظر می رسد که وی در تحقق اين وعده چندان موفق نبوده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG