لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۲۸

خاورمیانه جدید: چشم اندازها و چالش ها


رادیو فردا در مورد نقش واهمیت اين مذاکرات و تحولات و تاثير آن بر آينده منطقه، رشته برنامه های ويژه ای تحت عنوان «خاورميانه جديد: چشم اندازها و چالش ها» تهيه کرده است.

با ادامه نا آرامی و خشونت در عراق مساله همکاری سوریه و ایران برای بازگرداندن ثبات به این کشور بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و همزمان، ایالات متحده آمریکا نيز احتمال مذاکره با ایران وسوریه را در مورد عراق منتفی ندانسته است.


بریتانیا و استرالیا متحدین سنتی آمریکا در زمره کشورهایی هستند که تهران و دمشق را به کمک به دولت عراق برای برقراری آرامش در این کشور فراخوانده اند.


به دنبال چنین فراخوان هایی، جمهوری اسلامی اعلام کرد از روسای جمهوری سوریه و عراق برای شرکت در نشستی سه جانبه در تهران دعوت می کند. به نظر می رسد حل بحران عراق محور اصلی این گفت وگوها خواهد بود.


قسمت اول-نشست سه جانبه؛ راه ها و مقصدها يکی می شوند؟


قسمت دوم-آمريکا، ايران، سوريه؛ گفت و گو با کدام هدف؟


قسمت سوم-عراق تنها محور يک گفت وگوی احتمالی خواهد بود؟


قسمت چهارم- ایران و سوریه، منافع مشترک و اختلافات؟


قسمت پنجم- ايران و سوريه قادر به کنترل عراق خواهند بود؟به گزارش خبرگزاری ها، جلال طالبانی ريیس جمهوری عراق موافقت خود را با شرکت در نشست تهران اعلام کرده است .


اگر چه هنوز مشخص نیست که بشار اسد، ريیس جمهوری سوریه برای شرکت در این نشست به تهران سفر می کند يا نه، اما بر قراری روابط سیاسی سوریه با عراق، پس از حدود دو دهه قطع رابطه نشانه روشنی از ورود مناسبات منطقه ای به مرحله ای جدید است.


رادیو فردا در مورد نقش واهمیت اين مذاکرات و تحولات و تاثير آن بر آينده منطقه، رشته برنامه های ويژه ای تحت عنوان «خاورميانه جديد: چشم اندازها و چالش ها» تهيه کرده است.در همین زمینه نقش کشورها در بحران خاورمیانه، واقعیت یا بزرگنمایی؟


XS
SM
MD
LG